Studentky, členky historického kroužku se v odborné literatuře s hrady postupně podrobně seznámily a pak každý z nich přímo vyhledaly a zdokumentovaly.
Zdeňka Holíková, členka historického kroužku: "Dohromady to bylo asi 10 hradů. Nejznámější třeba Žulová, Kobrštejn. Zbývají nám ještě 3 hrady."
Klára Šišková, členka historického kroužku: "Strážní hrady jsme si vybraly, protože je to specifické pro tuto oblast. V podstatě nás baví lozit po hradech za jakéhokoliv počasí."
Kateřina Suková, vedoucí historického kroužku: "Nedá se říci, že by ty hrady byly zcela neznámé. To zmapování je ale starší. Takže když ony ten hrad znovu nafotí, tak konzervují současný stav. Z toho titulu si myslím, že ta práce je cenná."
Z naprosté většiny strážních hradů zůstaly pouhé zříceniny. Najít je podle mapy v lesích není žádná legrace.
Klára Šišková, členka historického kroužku: "Nejtěžší je asi najít hrad, zvláště v zimě, kdy sice jsou vyšlapané chodníčky, ale my chceme jít zrovna po tom jiném, než je vyšlapaný."
Veronika Gollová, členka historického kroužku: "Zajímavé je, když obcházíme hrad a řešíme, zda kompozice hradu je věž či hradní stěna, o čemž se přou i historikové a my pobíháme kolem hradu a snažíme se to rozluštit."
S výsledky svého bádání seznamují děvčata veřejnost. Na přednášku v krnovské Flemichově vile přišel až nečekaný počet milovníků historie.
Anketa, návštěvnice: "Určitě je dobré vědět o historii našeho kraje. Já sama se taky potuluju po kopcích a vyhledávám taková místa. Určitě neznám všechny a určitě se dozvím o nějakých dalších místech, kde jsem ještě nebyla."
Práce mladých historiček má nespornou odbornou hodnotu. Neméně cenná je také pro propagaci celého regionu Jeseníků.