Jedno z největších chovných stád ovcí v celé České republice opatrují ovčáci na Lesním statku v Jelení mezi Karlovicemi a Holovicemi na Bruntálsku.
Petr Sedláček ml., zootechnik, vrchní ovčák: "Ovečky chováme pořád, protože ovečky sem na hory patří. Hlavní úloha těch ovcí je údržba krajiny a další produkt jsou teda jehňata a ta vlna."
Zákon přírody říká, že ovce se stříhat musí. Stříž přitom vyžadují i speciální masná plemena, na která chovatelé přecházejí. Stříhání ovcí je neuvěřitelně těžká a přitom odborná práce.
Petr Sedláček st., střihač ovcí: "Dobrý střihač potřebuje 4 až 6 minut jednu ovci, za směnu těch 70 až 100 kusů je schopen dělat, ale nejde to dělat den co den celý rok. V minulosti se stříhalo dvakrát ročně, potom třikrát za dva roky, záleží na plemenu. Cena vlny je taková, že nezaplatí stříhání."
Současná cena vlny je asi dvě koruny za kilogram. Ovčáci jsou rádi, když si pro ni vůbec někdo přijede.
Petr Sedláček ml., zootechnik, vrchní ovčák: "To nepokrývá vůbec náklady, protože vlna je takový odpad z toho chovu ovcí. Hodnota té vlny strašně klesla dovozem zahraniční vlny a my chovatelé teď nevíme, co s ní protože domácí zpracovatelé mají problémy s tím, ji vykupovat."
Cena vlny se propadla až do pekla, říkají ovčáci. Nynější výkupní ceny jsou opravdu jen nepatrným zlomkem cen před několika lety.
Petr Sedláček st., střihač ovcí: "220 korun byla v roce 92."
Domácí vlnu nikdo nechce, jenom v Jelení jí mají tuny. Do českých zemí se přitom dováží vlna přes polovinu zeměkoule, z Austrálie a Nového Zélandu.