Textilka Karnola, původně továrna Alois Larisch, má počátek v první polovině 19. století. V roce 1997 zkrachovala, ale městu se naštěstí podařilo nejhodnotnější část areálu koupit.
Renata Ramazanová (ODS), starostka Krnova: "Přiznám zcela otevřeně, že mám velkou radost z toho, že část areálu byla prohlášena Národní kulturní památkou. Město Krnov má hotovu studii na rekonverzi areálu na textilní muzeum, na ideje jednotlivých expozic."
Anketa, obyvatelé Krnova: 1. "Tak já tomu textilu nerozumím, nevím, co všechno by tam mělo být." 2. "Já jsem to četla v Regionu." 3. "Mělo by to být, protože ten textilní průmysl tady byl." 4. "Asi to má nějaký důvod, od toho jsou odborníci, aby to posoudili. Já myslím, že to má tradici dlouholetou."
Karnola, to nejsou jenom budovy, ale také historické stroje, vzorkovna a především archiv souvislé řady vzorků od roku 1862, což nemá v Evropě obdoby.
Renata Ramazanová (ODS), starostka Krnova: "Spolu s polskými partnery se nám podařilo ochránit před dalšími škodami právě vzorkovnu, kde jsou historické stroje a kde je archiv."
Anketa, obyvatelé Krnova: 1. "Manžel tam dělal podnikového ředitele. Bylo to za Němců a byla to památka." 2. "No tak je to dobré. Smutný je to, že nepracuje, že nejede." 3. "Já jsem tam totiž dělala a je mi to líto. Tady bylo tolik Karnol a není tu nic, není tu práce, lidi nemají co dělat."
Vybudování textilního muzea přijde zhruba na 300 milionů korun. Věnovat na ně tolik peněz si ale město nemůže dovolit.
Renata Ramazanová (ODS), starostka Krnova: "Letos máme z regionálního operačního programu přiznáno řádově 20 milionů na provedení určitých úprav v tomto území a výkup některých objektů, které nejsou v našem vlastnictví."
Význam národní kulturní památky přesahuje hranice okresu i kraje. Krnovská radnice proto věří, že stát městu pomůže i při její záchraně a oživení.