Záchranná stanice působí ve Stránském u Rýmařova už několik let a pomoc zde našlo již více než tisíc ptáků i zvířat. Na Bruntálsku je to ojedinělé zařízení.
Petr Schäfer, vedoucí záchranné stanice: "Naše záchranná stanice ve Stránském, která je součástí národní sítě stanic na záchranu handicapovaných živočichů, je organizována svazem ochránců přírody. Ročně přijímá na 200 pacientů."
Káně se dostalo do stanice po srážce s autobusem. Jedna ze zachráněných labutí se poranila o vedení vysokého napětí. Ondřej Csik, ornitolog: "Pokud by zůstala jen tak na poli, nepřežila by do druhého dne. Byl naražený hrudní koš, malinko křídlo. Zlomenina naštěstí žádná, ale labuť byla nehybná."
Na druhou poraněnou labuť upozornili ornitology všímaví lidé. Ondřej Csik, ornitolog: "Tento případ byl o něco těžší, poněvadž jsem pro ni musel do zamrzlé řeky. Měla roztržený plovák a noha byla celkově poškozená, takže taky nehybná. Byla bez šance na přežití."
Uzdravení ptáci jsou dnes ve výborné kondici. S přežitím ve volné přírodě by neměli mít potíže. Pavel Strouhal, myslivecký hospodář: "Je tady velký předpoklad k tomu, že tyto vypuštěné labutě se připojí k těm toulavým a odtáhnou na větší plochy a začlení se do přírody, což je vlastně smyslem této akce."
Chcete-li doma chovat labuť, není to nic složitého, tvrdí žertem ornitologové. Krmí se úplně stejně jako husa.