Šindele se vyrábějí buď ze smrkového nebo modřínového dřeva. Nemůže to ale být dřevo ledajaké. Vladimír Hlobil, šindelář, Malá Morávka: "Sudetský modřín je nejlepší modřín v Evropě, tak nám to tvrdili. To dřevo musí být těžené tady, z toho se to nejlíp štípe."
Antonín Pavlík, šindelář, Malá Morávka: "Musí se vybírat. Občas chodíme vybírat i do lesa, protože musí mít hustá léta, malou bělku, nesmí mít moc suků."
Správný pravý šindel musí být štípaný. Šindelář se neobejde bez spousty znalostí a musí být také náležitě šikovný. Vladimír Hlobil, šindelář, Malá Morávka: "Každá operace je důležitá, ale to štípání je nejdůležitější. Proto říkám, že tak jak se mariáš učí člověk celý život, tak i štípání se učí celý život. Dřevo je živý materiál, to se pořád mění, to není jako železo."
Vyrobit šindel znamená také vzít jej během práce nejméně šestkrát do ruky. Tolik má výroba šindelů základních pracovních operací. Modřínový šindel je natolik smolnatý, že nepotřebuje žádnou údržbu, smrkový se musí asi tak jednou za pět let natřít. Smrkový šindel vydrží na střeše až pětadvacet let, Modřínový nejméně jednou tolik.