Čeladná si připomněla partyzána Jána Ušiaka, zemřel před 75 lety

  • 11:05,
  • Čeladná ,

Partyzánská píseň zazněla v rámci pietního aktu na hřbitově v Čeladné u hrobu Jána Ušiaka, prvního velitele partyzánské brigády Jana Žižky, který před 75 lety, 3. listopadu 1944, v Čeladné zemřel.

“Čeladná dříve i nesla přídomek partyzánská obec a skutečně ta Murzinovská brigáda tady operovala ve velkém rozsahu v zadních horách v Podolánkách. Takže se k tomu hlásíme hrdě, tradici jsme udrželi i po roce 1989, i kdy byly hlasy, že se zachovává komunistická tradice. Nicméně my jsms se na to na obci nikdy nedívali tímto směrem. Brali jsme to tak, že tu v podstatě umřel mladý kluk, nechal tu svůj život, bojoval za vlast," říká Věra Golová (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarostka Čeladné 

Pietního aktu se zúčastnili také zástupce Slovenské Budiny, kde se Ján Ušiak narodil. Společné vztahy navázaly obě obce asi před 5 lety.

“Já si myslím, že je to v dnešní době velmi potřebné. Děti si neuvědomují, co je to válka. V počítačových hrách si myslí, že člověk má deset životů, ale člověk má jeden jediný život a je to nejcennější, co má,” dodává Marián Čerpák, starosta Budiny (Slovensko). 

Kromě hrobu s pamětní deskou udržuje Čeladná památku Jána Ušiaka v části expozice v místním muzeu, které je v současné době v rekonstrukci. 

“Samozřejmě se snažíme pamatovat i na další oběti, které tady spolu s Jánom Ušiakem tady nechaly svůj život. V rámci obce je rozeseto více takových památníků a upomínkových míst,” 

Přídomek Jana Ušiaka nesla dříve v Čeladné i zdejší základní škola. Jeho jméno ale z názvu po roce 1989 vypustila. 
Jiří Stivín a Collegium Quodlibet / koncert

Dnes
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Radek Jaroš: Koruna Himálaje / výstava

03.02. 00:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Pankrác 45 / představení Švandova divadla

03.02. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Beskyd Gastro a.s.
Frýdek-Místek
od 19 000 Kč

Detail

Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 20 925 Kč

Detail

KLEMP Šajtar s.r.o.
Frýdek-Místek
od 14 600 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků