Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti z domova v Čeladné se učí hospodařit ve startovacím bytě

  • Čeladná,

Spočítat si, kolik měsíčně stojí potraviny a jaké jsou další nezbytné výdaje potřebné k životu. To se učí mladí lidé v Dětském domově v Čeladné, kteří už dosáhli 18 let, a žijí zde ve startovacím bytě. Jedním z nich je dvacetiletá Pavlína.

“Vařím si tady, uklízím si, peru si, zařizuju si prakticky všechno. Kupuju si jízdenky na vlak do školy, ve škole si zařizuji různé akce,” uvedla Pavlína Bakšová, obyvatelka startovacího bytu, Dětský domov v Čeladné. 

Pavlína je vyučenou kuchařkou, nicméně pokračuje v učebním oboru cukrář. V tomto bytě může zůstat do 26 let. 

“Startovací byt jsme zřídili zhruba před sedmi lety. Slouží k přípravě na samostatný život v naší společnosti. Děti dostávají peníze na měsíc, sami s nimi hospodaří a musí je vždy na konci měsíce vyúčtovat,” sdělila Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné. 

Například na potraviny tu dostávají mladí lidé zhruba 3 a půl tisíce korun měsíčně. Pavlína, které v domově žije od svých 13 let, si do svého rozpočtu přispívá vlastními penězi z brigád. 

“Je to dobrá zkušenost do života a můžu se toho přiučit i více. Žije se mi tu dobře,v podstatě jsem na volné noze, můžu si prakticky dělat, co chci, jen se musím při příchodu a odchodu hlásit vychovatelům,” dodala Pavlína Bakšová.

Startovací byt je zařízen pro čtyři obyvatele, ovšem jak podotkla ředitelka domova, musí si jej zodpovědným přístupem zasloužit. 

“Spíš je to za odměnu, ne každý může v tomto bytě bydlet. Děti, které si to opravdu zaslouží, jsou tady rády a myslím si, že to plní svůj účel,” dodala ředitelka domova.   

Po dovršení 26 let pak musí startovací bydlení opustit. Využít mohou Dům na půli cesty, který je nejbližší například ve Frýdku-Místku, nebo se zcela postavit na vlastní nohy. 
Kino na výletě 2020 | Parazit ZRUŠENO!!!

Zítra
Frýdek-Místek, Faunapark, Frýdek - Místek

David Vysloužil & Acoustic Irish | Léto v zahradě

17.07. 20:00
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Letní kino Amfi: TENKRÁT PODRUHÉ

18.07. 21:00
Palkovice, Letní kino Amfi

Poolplast s.r.o. - pracoviště
Fryčovice
od 110 do 160 Kč/hod.

Detail

Poolplast s.r.o. - pracoviště
Fryčovice
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace, pracoviště v rámci Frýdku-Místku
Frýdek-Místek
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků