Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čeladná testuje systém elektronické péče o seniory

  • Čeladná,

Na mobilní telefon Jindřicha Michny, zaměstnance obce Čeladná, právě přišlo oznámení, které signalizuje problém v jednom z bytů v domě s pečovatelskou službou. Tedy že jeho obyvatel zašel do koupelny, ale už delší dobu se nepohybuje. Mohla tedy nastat situace, že senior zkolaboval. V tomto případě šlo ale pouze o test funkčnosti.

Jaroslav Weyrich, obyvatel domova s pečovatelskou službou: “Pro mě to je výhoda, mít to v bytě. Kdyby se něco stalo, tak pan Michna dostane zprávu.”

Čeladná se zapojila do pilotního projektu ostravské společnosti, která pět let vyvíjí vlastní systémy elektronické péče o seniory a osoby s handicapy.

Věra Golová (bez pol. příslušnosti za KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “V naší obci máme dům s pečovatelskou službou a spoustu jiných seniorů a myslím si, že praxe, kterou jsme zatím učinili v jednom testovacím bytě, přináší své ovoce. Věřím, že se systém podaří rozšířit i do jiných sociálních zařízení.”

Pan Jaroslav má ve svém bytě rozmístěné čtyři krabičky s čidly pohybu.

Jaroslav Weyrich, obyvatel domova s pečovatelskou službou: “Jednu mám v koupelně, druhou na chodbě, třetí je tady v pokoji a čtvrtá nad dveřmi.”
Tamara Iskrytskaya, jednatelka společnosti: “Systém má pomáhat k propojení generací v rodině a stará se o seniory v případě, když nastane nenadálá situace, například spadne v koupelně. Takže systém upozorní rodinného příslušníka, o tom, že se seniorovi něco stalo, a ten může přivolat pomoc.”

Včasný zásah třeba jen souseda nebo přímo lékaře pak může zachránit život, případně zmírnit následky zranění a utrpení dané osoby.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků