Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město Frýdek-Místek ozdobí dřevěné sochy

V Sadech Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku stojí první z šesti dřevěných soch, které budou postupně umístěny v různých lokalitách města. Sochy vznikly v rámci Řezbářského sympozia, které se uskutečnilo v létě.

Zástupci města a společnosti KulturaFM v Sadech Bedřicha Smetany slavnostně odhalili první z šesti soch z dubového dřeva, které budou postupně umístěny v různých lokalitách Frýdku-Místku.

“Je to takový herní prvek. Autorem je ostravský sochař a řezbář Robert Buček. Pan Buček je v rámci regionu poměrně známý autor a pedagog, má za sebou řadu samostatných výstav a účastí na sympoziích. Chtěli jsme, aby ta díla byla jednak tematicky spjata s městem, jednak aby to nebyly jen mrtvé objekty a bylo je možno využít i jinak, takže po některých se dá lézt, sedět na nich, hrát si s nimi,” řekl ředitel Národního domu Jakub Tichý.

Sochy vznikly v rámci letošního Řezbářského sympozia, kterého se účastnili řezbáři nejen z České republiky, ale také Polska a Slovenska.

“Město Frýdek-Místek uspořádalo v letních měsících v rámci oslav 750. výročí od první zmínky řezbářské sympozium, kde během týdně sochaři tvořili své výtvory. Osobně jsem se byl podívat na to, jak se tato díla tvořila. Samotné sympozium probíhalo v objektu bývalé textilky Slezan na ulici Těšínská a postupně chceme tyto sochy odhalovat ve veřejném prostoru,” sdělil náměstek primátora města Frýdku-Místku Pavel Machala.

Ve Smetanových sadech budou stát dvě díla, a to Krajina a Kniha města. Další ozdobí sídlišti Riviéra. Dílo nazvané Radegast najde místo v parku za Neumannovou vilou na Slezské. V parku na ulici Nádražní bude umístěna Kubistická postava a v parku Pod Zámkem najde své místo drak.

“Neustále se snažíme zlepšovat a zkrášlovat město Frýdek-Místek nejenom z hlediska zeleně a údržby stavu chodníků a silnic, ale snažíme se i do veřejného prostoru přinášet umělecká díla. Tím prvním příkladem je socha v Sadech Smetany. V následujících týdnech by měly přibýt další umělecká díla. V příštím roce plánujeme - máme na to vyčleněnou v rozpočtu nějakou částku pro KulturuFM - aby se pokračovalo a aby lidi, kteří bydlí na sídlišti, chodí do práce, aby viděli i na tom sídlišti nějaké umění, protože to umění patří i do sídliště,” řekl primátor města Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Všechny sochy najdou své místo během několika následujících týdnu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy