Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA přichází s projektem “Mobilní setkavárna”

Dobrovolnické centrum ADRA připravuje nový projekt, jehož smyslem je u kávy, čaje nebo horké čokolády posedět s lidmi, kteří jsou sami. Projekt nese název Mobilní setkavárna a začít fungovat by mohl od příštího roku.

Projekt Dobrovolnického centra ADRA s názvem Mobilní setkavárna navazuje na projekt SetKavárna, který v loňském roce ADRA poprvé zrealizovala ve frýdeckomístecké nemocnici. Účastní se ho studenti, kteří v rámci svého volného času dochází za pacienty a prostřednictvím kávy, čaje nebo horké čokolády navazují s nemocnými lidmy kontakt.

“Každý člověk, když je sám, tak je mu smutno, a to je ta skupina, která je i v našem městě nejvíce ohrožena. Lidé, kteří jsou v domácnostech, a lidé, kteří jsou zdravotně postiženi, tak jsou na tom někdy i mnohem hůře. Chtěli jsme na to volání nějakým způsobem, odpovědět, a tak jsme na jedné straně začali chodit do domácností k lidem, a na druhé straně chceme využít potenciál studentů a reagovat na ty potřeby lidí toho nejen haptického kontaktu, ale i toho úsměvu mladého člověka,” sdělil vedoucí DC ADRA Stanislav Staněk.

Pilotní setkání v rámci Mobilní setkavárny proběhlo už v listopadu v rámci Světového dne laskavosti v Domě se zvláštním režimem Beskyd a Penzionu pro seniory. A protože se setkalo s úspěchem, plánuje ADRA projekt zařadit mezi své programy.

“Studenti začínají tím, že zaklepou na pokoj, zeptají se, zda klienti uvnitř mají zájem o kávu, čaj nebo čokoládu. Toto jim připraví spolu s malým občerstvením a poté jim nabídnou popovídání. Pokud se klient cítí dobře, dobrovolník na pokoji zůstává, popovídají si, mohou si i zajít na krátkou procházku kolem zařízení nebo po zařízení. Pokud by dobrovolník chtěl za daným klientem docházet pravidelně, může se zapojit do daného dobrovolnického programu jak v Penzionu pro seniory, tak v Domově se zvláštním režimem,” uvedla koordinátorka dobrovolníků v domácnostech Alice Šavrdová.

Projekt by ADRA chtěla naplno rozjet v příštím roce. Záleží ale také na zájmu ze strany studentů, zda se budou chtít do Mobilní setkavárny zapojit. Pokud vás projekt oslovil, můžete každou středu od dvou do pěti hodin navštívit Dobrovolnické centrum ADRA na Radniční ulici, kde dostanete bližší informace. 

Nahlásit chybu
Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail