Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sweetsen fest letos zahájí přímo na Olešné

Mílovými kroky se blíží jedna z nejočekávanějších kulturních událostí ve Frýdku-Místku - festival Sweetsen fest. Ten letos opět překračuje své programové hranice, a to už zahájením celé akce. Historicky poprvé se k festivalu uskutečnila i konference, na které nechyběl náš štáb.

Když se řekne Sweetsen fest, nejen občané Frýdku-Místku, ale už i lidé z okolních měst a obcí si představí několika denní neopakovatelný program plný hudby, divadla, tance, filmu i literární tvorby frýdeckomísteckých umělců. A protože Sweetsen fest chce každým rokem překonávat sám sebe, i letos připravil pro své fanoušky řadu novinek.

“Festival se rozšíří na pět dnů a proběhne na deseti scénách. Jeho největší novinkou bude zahájení na přehradě Olešná, částečně i na její vodní hladině. Pojítkem programu bude frýdeckomístecký jazzový orchestr Big Blast! Band,” řekl ředitel festivalu Sweetsen fest Petr Korč.

Program zahajovacího dne bude vrcholit právě společným vystoupením jazzového orchestru a tří aktuálních frýdeckomísteckých držitelů Ceny Anděl, Mariana Friedla, Miraie Navrátila a Davida Stypky.

“Na té Olešné to bude nejenom improvizační, ale i postavené na netradičních spojeních. Chystáme něco nostalgického, něco překvapivého...” prozradil zpěvák a textař David Stypka.

“Budeme kombinovat napříč žánry. David je takový rockovější, old schoolovější, my jsme takový mainstream, no a Marian s Beránky a vlky je zase takový etno,” popsal frontman kapely Mirai Mirai Navrátil.

Novinkou bude také velká výstava architektonických návrhů staveb ve veřejném prostoru plánovaných na území Frýdku-Místku. Návštěvníci festivalu budou moci v bývalých továrních halách shlédnout řadu studií a architektonických návrhu, které mohou v budoucnosti zásadně ovlivnit tvář města.

“Součástí bude i prezentace studie nové scény Národního domu, tedy přístavby, která by v sobě měla zahrnovat dva nové sály pro kulturní akce. Autorkou této studie je světoznámá architektka Eva Jiřičná, držitelka Řádu britského impéria druhého stupně, a ona sama přijede prezentovat tuto studii. Já všechny zvu na tuto prezentaci 18. 6. v 16 hodin,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Sweetsen fest pořádá ve spolupráci se Statutárním městem Frýdek-Místek a pod záštitou primátora Michala Pobuckého spolek Pod Svícnem, KulturaFM, hudební klub Stoun a řada dalších organizací i jednotlivců.

“Sweetsen fest je kulturní svátek ve Frýdku-Místku. Už je to 15. let, co tady máme tento skvělý festival, který vytvořil spoustu výborných muzikantů. O tom svědčí i ocenění, která jsme obdrželi, a to pro Davida Stypku, Miraie a Mariana Friedla. Musím říct, že spolupráce mezi městem a pořadatelem Petrem Korčem je velmi dobrá. Snažíme se festival podporovat nejen po organizační a finanční stránce, ale společně jsme i jednali na Povodí Odry, abychom zajistil právě to, že loňský ročník proběhl na řece a ten letošní proběhne na přehradě. Nebylo to jednoduché, protože Povodí Odry má spoustu technických připomínek. Myslím si ale, že se to povedlo a všechny tímto zvu na Sweetsen fest, protože to bude pecka!” řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

15. ročník multižánrového benefičního festivalu Sweetsen fest proběhne od středy 20. do neděle 24. června. Slavnostní zahájení a symbolické znovuotevření odbahněné přehrady Olešná proběhne 20. června. Vstup je již tradičně zdarma.

“Já bych rád poděkovala ocenil práci všech, kteří se podílejí na přípravách a organizaci Sweetsen festu. Ti, kteří někdy něco organizovali, ví, kolik práce se za tímto skrývá. Tato práce v kombinaci s významnou podporou města, ať už přímou, nebo prostřednictvím KulturyFM vytváří něco, co už dávno přesáhlo hranice našeho regionu. Už teď se těším na letošní ročník. Nepochybuji o tom, že přijde velká spousta lidí a doufám, že si to všichni užijeme,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Stejně jako v předešlých letech bude během festivalu probíhat dobrovolná finanční sbírka pro ADRU, Charitu a Podané ruce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy