Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architektka Eva Jiřičná navštívila Frýdek-Místek

Organizátoři benefičního festivalu Sweetsen fest v letošním roce přišli s naprostou novinkou. Před samotným zahájením festivalu uspořádali v bývalé textilce Slezan výstavu Frýdek-Místek a architektura ve veřejném prostoru. V rámci ní navštívila město světoznámá architektka Eva Jiřičná.

Multižánrový festival Sweetsen fest letos odstartoval opravdu nevšedně. Před jeho zahájením na přehradě Olešná uvedl v prostorách bývalé textilky Slezan výstavu Frýdek-Místek a architektura ve veřejném prostoru. Na čtyřiceti velkoplošných panelech, za nimiž stojí architekt města a kurátor výstavy Ondřej Zdvomka, jsou prezentovány projekty města i soukromých investorů, které by mohly v budoucnu ovlivnit tvář Frýdku-Místku.

“Pokusili jsme se zprostředkovat dialog mezi městem, soukromými investory a veřejností, jak odbornou, tak laickou. O tom je dnešní vernisáž, která představuje projekty, které by v budoucnu mohly obohatit Frýdek-Místek,” řekl ředitel festivalu Sweetsen fest Petr Korč.

Projektem, který mezi odbornou i laickou veřejností vyvolává největší zájem, je studie dostavby nové scény Národního domu. Tu přijela osobně představit její autorka, světoznámá architektka, držitelka Řádu britského impéria, Eva Jiřičná. Na prezentaci se lidé mohli sami přesvědčit, že se jedná o velmi zdařilý návrh nového kulturního sálu, který město dlouhodobě a citelně postrádá.

“Projekt je rozšíření současně existujícího Národního domu o další prostory, které se skládají z hlavního sálu, který může být buďto divadelní, nebo koncertní pro asi 450 lidí, malého sálu pro 80 lidí pro menší akce s foyer. Potom tam je bar, který může být otevřený jak ve dne, tak večer jako součást té nové budovy nebo jako separátní organizace, která slouží městu, i když ta budova nebude fungovat. Snažíme se to udělat tak, aby ta budova měla prezenci během dne a také večer, aby se kolem ní lidé shromažďovali, aby byla viditelná, ale ne aby křičela na dálku, a aby vytvořila prostředí ve středu města se zelení, zahradou a hlavně, aby dala příležitost dalším pěti stům nebo i více lidem k tomu, aby se mohli dále vzdělávat, poslouchat hudbu a rozšířili kulturní možnosti tohoto města,” popsala architektka Eva Jiřičná.

Pořadatelé festivalu vnímají letošní výstavu jako pilotní ročník zcela nové tradice, která by měla každoročně představovat nejen nové projekty, ale především aktivně zapojit veřejnost formou workshopů, přednášek a diskuzí o budoucí podobě města.

“Já si dovoluji tvrdit, že to je první počin, kdy se takto veřejnost veřejně seznamuje se záměry města, a je to dobře, protože veřejnost by měla být informována o tom, co ji čeká, co se bude ve městě dít a jaká bude jeho tvář za několik let. Samozřejmě očekáváme diskuzi. Ne všichni ty projekty budou přijímat pozitivně a my si myslíme, že je dobře, že ta diskuze bude, protože některé věci jdou ještě ovlivnit a můžeme ještě nad nimi diskutovat,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Výstava bude veřejnosti přístupná až do konce festivalu Sweetsen fest, tedy do neděle 24. června.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy