Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přichází změny ve vydávání občanek, pasů a řidičáků

Od 1. července dochází ke změnám ve vydávání občanských průkazů, pasů a řidičáků. Mění se lhůty i poplatky, které jsou stanoveny zákonem.

S prvním červencem nepřichází jen letní prázdniny, ale také změny ve vydávání občanských průkazů, cestovních dokladů a řidičských průkazů. Občanky budou mít nově elektronický kontaktní čip, který umožní přístup k identifikačním údajům. Bude na zvážení každého občana, zda si čip aktivuje či nikoliv.

“Občanky i pasy se budou vydávat ve třech lhůtách do 30 dnů, do 5 dnů a do 24 hodin. Čím rychlejší bude vydání, tím to bude ale dražší. Například za občanku do 5 dnů zaplatíme pětistovku. Naopak bezplatná zůstane výměna občanky z důvodu uplynutí doby platnosti nebo změny údajů při vydání do 30 dnů. V případě, že má někdo platnou občanku, ale chtěl by novou s elektronickým čipem, samozřejmě o ni může zažádat, ale zaplatí za ni 200 korun,” popsala mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Co se týká pasů, tak beze změny je vydání pasu do 30 dnů, kde zůstává poplatek 600 korun. Za pas vydaný do pěti dnů to už ale budou tři tisíce a za pas vydaný do 24 hodin 6 tisíc a vyzvednout si jej musí žadatel v Praze. Tyto poplatky nestanovuje město, ale jsou dány zákonem. Aby toho nebylo málo, dochází také ke změnám i u řidičských průkazů, kde si přechod na nový systém vyžádá 28. a 29. června uzavření pracoviště řidičských průkazů na magistrátu.

“Pracoviště řidičských průkazů na ulici Palackého v Místku bude opět v plném provozu v pondělí 2. července. Nově už nebude nutné nosit k vyřízení řidičáku papírovou fotografii. Bude to stejné jako u vydání občanky nebo pasu, takže fotka na řidičák bude pořízena digitálně přímo u přepážky při podávání žádosti. Další novinkou je, že nové řidičáky už nebudou obsahovat informaci o bydlišti, takže odpadne nutnost jeho výměny při změně bydliště. Nové ale budou i poplatky. Stejně jako u občanek zůstává bezplatná výměna řidičáku z důvodu uplynutí doby platnosti s dobou vydání do 30 dnů. Vydání řidičáku do 5 dnů bude od července o dvě stovky dražší, takže vyjde na 700 korun. Dražší bude i výměna řidičáku z důvodu změny údajů, a to z 50 korun na 200 korun,” sdělila Matějíková.

Přechodem na nový systém bude také možné požádat o vydání řidičáku na kterémkoli magistrátu, nebude to už podmíněno trvalým bydlištěm, takže občan Ostravy si může nechat vystavit řidičák třeba ve Frýdku-Místku nebo naopak.

Nahlásit chybu
DELTA facility, s.r.o. - pracoviště
Frýdlant nad Ostravicí
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Bc. Lenka Kovalská - pracoviště
Kunčice pod Ondřejníkem
od 18 000 do 21 000 Kč/měsíc

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail