Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Občané F-M se mohou vyjadřovat k proměnám sídlišť

Ve městě pokračují postupné regenerace sídlišť. Do procesu se mohou ve stále větší míře zapojovat také obyvatelé jednotlivých lokalit a ovlivnit, co by na svém sídlišti chtěli nebo nechtěli.

Více laviček, nová dětská hřiště nebo bohatší květinová výzdoba, to je jen malý výčet toho, co by obyvatelé města mohli chtít mít před svými domy. A právě toto mohou sdělovat vedení magistrátu, které jejich náměty zapracovává do chystaných revitalizací.

„Na to, co by lidé chtěli mít pod okny svých domů, se ptáme dlouhodobě. Zajímá nás to nejen při plánování větších úprav na velkých sídlištích, ale taky při požadavcích občanů na vybudování dětského hřiště nebo parkoviště v menší bytové zástavbě. Ne vždy chce většina to samé, a když už má město investovat do úprav veřejných ploch, tak by to mělo být ke spokojenosti co největšího počtu tamních obyvatel. Nezřídka se stává, že se konkrétnímu požadavku nevyhoví, protože při dotazníkovém šetření v dané lokalitě se ukáže, že většina změnu nechce,”  řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Lidé se mohli formou dotazníku nedávno vyjádřit k úpravám na sídlišti Kolaříkovo, kde se rozhodovalo o podobě vnitrobloku vymezeného ulicemi Vrchlického, Kolaříkova a Boženy Němcové. Zapojilo se 89 % oslovených místních obyvatel. V následujících dnech se dotazníková akce chystá na sídlišti Riviéra, které chce město celkově zrevitalizovat. K projektu se obyvatelé mohli vyjadřovat už když vznikal. Teď město zajímá, co konkrétně lidé chtějí mít před svými domy. Budou si moci vybrat z možností v dotazníku, který jim město doručí do schránek.

„Například se budeme ptát, jestli mají vzniknout chodníky v místech vyšlapaných tras nebo zda opravit nebo zcela odstranit sušáky na prádlo a klepáče. Dotazovaní budou moci volit mezi dětským hřištěm, hřištěm s prvky pro seniory nebo kopcem pro sáňkování. A budou si moci taky sami zvolit, zda chtějí mít před domy piknikové stoly nebo altány a pod okny květinové loučky nebo záhony trvalek,“ popsal Pobucký.

Anketa, občané města: 1. “Co já si můžu přát. Už jsem starší ženská. Děti nemám.” 2. “”Líbí se mi luční květy. Není to drahé, nikdo to nemůže krást a je to pěkné. Kytiček není nikdy dost.”

Pokud konkrétní návrhy přesáhnou v odevzdaných dotaznících 50 %, zapracují se do projektových dokumentací, podle kterých se budou úpravy na sídlišti provádět.

“Náklady na revitalizaci sídliště Riviéra jsou odhadovány na bezmála 400 milionů korun. Trvat bude několik let, zahájena byla již loni, kdy byly zpevněny plochy v Janáčkově parku, a v příštím týdnu začnou úpravy parkovací plochy na ulici 28. října,” dodal primátor.

Dotazníky budou lidé ve svých schránkách nacházet průběžně. Vyplněné je budou moci odevzdávat do označených schránek, které jsou umístěné na známých objektech na sídlišti, nebo také osobně na odboru investic ve 4. patře v budově frýdeckého magistrátu. Zaslat je mohou i elektronicky na adresu investice@frydekmistek.cz. Dotazníková akce by měla trvat do 1. července.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy