Nehody aut se zraněnými prověřily schopnosti hasičů

Na frýdeckém náměstí došlo k několika nehodám automobilů. Na místo byli ihned přivoláni profesionální i dobrovolní hasiči. Ti museli z trosek vyprostit zraněné osoby. Nikomu se ale nic nestalo. Zásahy totiž proběhly jen jako, a to v rámci krajské soutěže hasičů.

Reklama

Trosky havarovaných aut, všude kolem hasičská vozidla a uniformovaní příslušníci hasičských sborů i stovky přihlížejících lidí. Tak takto to vypadalo na Zámeckém náměstí ve Frýdku, kde proběhlo krajské kolo soutěže hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Akce se uskutečnila u příležitosti oslav 50. výročí založení hasičského záchranného sboru v okrese Frýdek-Místek.

“Dnes na frýdeckém náměstí proběhl slib nových příslušníků Hasičského záchranného sboru. Bylo jich celkem 40 z celého Moravskoslezského kraje. V současné době tady probíhá soutěž v rámci kraje ve vyprošťování z vozidel. Jsou tady týmy ze všech šesti oblastí našeho kraje a soutěží zde jak dobrovolní, tak profesionální hasiči. Vítěz potom postoupí do celostátního kola,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Soutěž probíhá každým rokem a její scénář je naprosto věrný skutečnosti při zásazích u dopravních nehod.

“Čtyřčlenné týmy si vylosují, jakou událost, s kolika auty a s jakými překážkami mají. To se dozvědí, až když vyběhnou ze stanu. Je to úplně jako v realitě, kdy musí rychle, když přijedou cisterny k zásahu, vymyslet, jakým způsobem zachránit osobu, zabránit úniku oleje nebo pohonných hmot, řídit dopravu a tak dále. Cílem je, aby hasiči byli co nejzkušenější,” uvedl mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Jakým způsobem hasiči nehodu vyřeší, dohlíželo během zásahů několik zkušených rozhodčí.

“Rozhodčí se zaměřují na to, jak komunikuje velitel zásahu a další zasahující hasiči se zraněnou osobou, jakým způsobem zabezpečují auto, aby třeba nespadlo, jakým způsobem se postarají o to, že když budou třeba řezat sklo nebo plech, aby zaklíněná osoba nebyla zraněna, jak ji vyprostí a nakonec ošetří. Musí to stihnout do patnácti minut. Všechny body se sčítají a nakonec z toho hodnocení vyjde ten nejlepší,” popsal Kůdela.

Na průběh soutěže se na náměstí přišly podívat stovky lidí.

Anketa, návštěvníci akce: 1. “Je to tady pěkné. Vyprošťování probíhá dobře. Vyšlo pěkné počasí. Hasiči se snaží. Snad jim to vyjde a dopadnou dobře.” 2. “Moc jsem toho zatím neviděla, protože jsem teď přišla, ale líbí se mi tady.”

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje se už dnes může pyšnit dvojnásobným titulem mistra ČR ve vyprošťování osob. Dosáhla jej jednotka profesionálních hasičů z Třince, která se i teď v krajském kole umístila na prvním místě. V kategorii jednotek dobrovolných hasičů slavil krajský triumf tým z Vrbna pod Pradědem.
Habsburkové na Frýdku / výstava

30.05. 10:00 - 08.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Když dřevěný princ s drakem bojoval / výstava

13.06. 10:00 - 15.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 / výstava

27.06. 10:00 - 22.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Pekařství Řeznictví Kohut s.r.o.
Frýdek-Místek
od 16 000 Kč

Detail

Beskydská vodárenská s.r.o.
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč

Detail

Obecně prospěšná společnost Důstojnost
Frýdek-Místek
od 17 500 Kč do 19 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu