Reklama

Poznejte vzestup textilního průmyslu ve Frýdku-Místku

Turistické informační centrum připravilo zajímavou prohlídku pro všechny, kteří se rádi dozvědí o bohaté historii textilního průmyslu ve městě. Komentovaná prohlídka, při které se určitě nebudete nudit, proběhne už tuto neděli 23. června.

Reklama

Nejen obyvatelé Frýdku-Místku mají už několik let možnost dozvědět se řadu zajímavých informací a příběhů z historie města, a to prostřednictvím známé a oblíbené akce Den s průvodcem, která nabízí komentované prohlídky významných míst, památek a objektů. Po první letošní úspěšné komentované prohlídce po historické části Frýdku s vévodkyní sasko-těšínskou Marii Kristinou Habsbursko-Lotrinskou připravilo Turistické informační centrum pro zájemce další výlet do minulosti. Tentokrát do 19. a 20. století, kdy ve Frýdku-Místku byl na vzestupu textilní průmysl.

“Naše průvodkyně Kateřina Švarcová seznámí v neděli 23. června zájemce s vývojem textilnictví v moravskoslezském dvojměstí. To mělo na život ve městě velký vliv, jak na architekturu města, tak i na běžný život občanů. Na tehdejší život ve Frýdku-Místku se podíváme z obou stran mince. Na život dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, a na jejich samotné majitele, bez kterých by zase tehdejší podniky nemohly vzniknout,“ přiblížila Lucie Talavašková, marketingová manažerka TIC F-M.

Textilní průmysl v celém regionu má velmi dlouhou tradici, která svými kořeny sahá mnohem dál než pouze do 16. století, kdy soukenické cechy v obou městech obdržely artikule od své vrchnosti. Tkalcovský stav či kolovrat byl součástí většiny domácností. Zatímco v letních měsících hospodáře zaměstnávaly sezónní práce na poli, přes zimu to bylo vytváření textilií. Hotové výrobky se prodávaly na výročních trzích nebo byly od drobných vesnických tkalců skupovány obchodníky.

“Komentované prohlídky Po stopách textilek jsou jedny z nejatraktivnějších prohlídek, které informační centrum pořádá. Jezdí na ně jak lidé z okolí, tak také místní občané, kteří si přijdou zavzpomínat na časy, které v textilních továrnách prožili. Ve Frýdku-Místku snad nebyla rodina, ve které by alespoň jeden její člen v tehdejším podniku Slezan nepracoval,“ řekla Talavašková.

Zájemci o komentovanou prohlídku se sejdou v den konání na místeckém náměstí Svobody v 9.00 hodin. Prohlídka se koná za každého počasí a je zdarma.
Habsburkové na Frýdku / výstava

30.05. 10:00 - 08.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Když dřevěný princ s drakem bojoval / výstava

13.06. 10:00 - 15.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 / výstava

27.06. 10:00 - 22.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

FERRIT s. r. o.
Frýdek-Místek
od 115 Kč

Detail

FERRIT s. r. o.
Frýdek-Místek
od 145 Kč

Detail

GANGA RESTU s.r.o.
Frýdek-Místek
od 14 900 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu