Frýdek-Místek se zapojil do projektu Euroklíč, lidé s handicapem s ním otevřou WC nebo výtahy

Osoby se zdravotním postižením mohou ve Frýdku-Místku požádat o vydání Euroklíče. Tím mohou otevřít Eurozámky ke zvedacím plošinám, výtahům i veřejným toaletám v řadě vyspělých evropských zemí, včetně České republiky.

Lidé se zdravotním postižením mohou ve městě požádat o vydání Euroklíče. Jedná se o mezinárodní projekt, ke kterému se připojilo a aktivně jej podporuje také Frýdek-Místek.

“Obrátili se na nás senioři při pravidelném setkání v SeniorPointu s tím, že ve městě by bylo vhodné používat Euroklíče, to je takový klíč, kterým si může senior, když je na vozíčku, odemknout toaletu, případně bezbariérový výtah. Z toho důvodu jsme se s odborem sociálních služeb a panem náměstkem pro sociální oblast vydali cestou propagace Euroklíčů ve Frýdku-Místku,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Ve městě jsou Eurozámkem osazeny toalety a schodišťové plošiny jak v některých veřejnosprávních budovách, tak i komerčních objektech. Eurozámky tak lidé naleznou na toaletách na Okresní správě sociálního zabezpečení na ulici Palackého, kde je navíc Eurozámkem osazená i schodišťová plošina. Další Eurozámky jsou v Hypermarketu Kaufland na ulici Revoluční, Úřadu práce na ulici Na Poříčí a v Obchodním centru FRÝDA.

“Aktivně vyjednáváme i s dalšími provozovateli veřejněpřístupných budov a míst o rozšíření Eurozámků. Pořídit je mohou ve většině případů v rámci dotačních projektů zdarma, žádost vyřizuje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a lze ji podat elektronicky. Za vydání Euroklíče neplatí ani osoby se zdravotním postižením. Euroklíč může zdarma získat každý držitel průkazku TP, ZTP, ZPT/P, držitel WC karty, diabetik, stomik, onkologický pacient, člověk trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou a močovými dysfunkcemi. Tyto osoby teď mohou o Euroklíč požádat i u nás na magistrátě. Od 19. srpna jsme se totiž stali distribučním místem Euroklíčů. Zájemci tedy mohou kontaktovat odbor sociálních služeb, který sídlí na ulici Radniční ve Frýdku, a kde jim bude klíč zdarma vydán,” popsal náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Každé místo, které je osazeno Eurozámkem je označené. V České republice je už přes 1 300 Eurozámků. Seznam míst a další informace o projektu zájemci naleznou na www.euroklic.cz. Za přípravou a realizací projektu Euroklíč na území naší země stojí Národní rada osob se zdravotním postižením ČR. Záštitu poskytla Asociace krajů ČR.
Festivalový koncert SHF: Operní Neapol

25.09. 18:00 - 23.09. 5:18
Frýdek-Místek, Evangelický kostel, Třinec

Mefisto / drama

25.09. 18:30 - 23.09. 5:18
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Trio / Violoncello, klarinet, klavír / koncert

25.09. 19:00 - 23.09. 5:18
Frýdek-Místek, ZUŠ Frýdek - Místek

Cieslar, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 22 000 Kč

Detail

Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 32 830 Kč do 34 830 Kč

Detail

Elvir Ramadani
Frýdek-Místek
od 14 800 Kč do 15 200 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků