Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kopec už cyklisty ve Frýdku-Místku nezastaví. Ve městě testují sdílená elektrokola

Služba sdílených jízdních kol se ve Frýdku-Místku těší velké oblibě. V srpnu, v zatím nejsilnějším měsíci sezóny, si je lidé půjčili více než osm tisíc krát. Teď se do dopravy ve zkušebním provozu nově zapojila také elektrokola.

Ulice Frýdku-Místku dnes brázdí 130 růžových kol. Přibývají i místa pro jejich parkování do cyklostojanů a a více je i zón, kde je možné kolo parkovat. Letos do těchto zón patří například i sousední obce Sviadnov a Staré Město. Nová mikrozóna přibyla také na ulici Pavlíkova, kousek od obce Palkovice. Tím však novinky pro tuto sezonu nekončí. 

“Od října do konce listopadu jsou v testovacím provozu i elektrokola. K dispozici jich je pět, a pokud se osvědčí, tedy pokud o ně bude zájem, tak je budeme chtít ve městě i v příštím roce, a možná i ve vyšším počtu. Vše záleží na zájmu veřejnosti. Hodnota elektrokol je oproti klasickým někde jinde, a proto i cena za jejich zapůjčení bude odlišná. Kdo se bude chtít více vézt než šlapat, ten musí počítat s nástupní sazbou 15 korun a poté korunou za každou minutu,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Jakub Míček.

Oproti klasickým růžovým bicyklům jsou elektrokola poháněna elektrickým motorem. To se hodí nejen starším lidem, ale i méně zdatným cyklistům při jízdě do kopce, například když cestují z Místku nahoru do Frýdku. Půjčení elektrokola probíhá stejně jako u klasických kol prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, do které cyklista přepíše buďto číslo z rámu, anebo použije rychlejší variantu, a to půjčení přes QR kód, který se nachází v košíku.

“Rozjedu si na chytrém telefonu aplikaci, klepnu na tlačítko Začni jízdu, naskenuji QR kód, přijde mi kód zámku, což je pětimístné číslo, které zadám na řetězový zámek, odemknu jej, z bezpečnostních důvodů jej přetočím kolem sedlové trubky, zacvaknu, změním číslo o jedno, aby se mi nevysunul, vezmu kolo, zadělám stojan a můžu vyrazit na cestu,” popsal koordinátor provozu v Ostravě a Frýdku-Místku Matěj Chalupa.

Elektrokolo si může uživatel půjčit v zóně, která je v aplikaci vyznačena zeleně. Důležité je, aby po ukončení jízdy elektrokolo vrátil opět v zelené zóně. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy