Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stop drogám! Do Frýdku-Místku dorazil projekt Správným směrem

Frýdek-Místek se stal 22. městem putovní výstavy projektu Správným směrem. Ten je zaměřený na problematiku drog, přesněji, jak návykové látky vnímají žáci základních a středních škol.

Národní dům v Místku bude pět týdnů hostit výstavu projektu Správným směrem zaměřeného na problematiku drog. Připravila jej Národní protidrogová centrála služby kriminální policie a vyšetřování.

“Jedná se o plakáty, které byly vytvořeny studenty, a reflektují, jak vidí nebezpečí drog. Nepodílel se na tom žádný dospělý, jsou to skutečně jen pocity studentů, jak drogy vnímají. Obecně se bere to, že prevenci mají na starosti dospělí, ale konzumenty je především mládež, takže je potřeba vidět, jak to právě vnímá ta mládež,” uvedl vedoucí expozitury Národní protidrogové centrály v Ostravě Petr Mácha.

“Projekt vznikl v roce 2011 a byl zaměřen na tvorbu protidrogového plakátu. Cílem bylo, aby se studenti zamýšleli nad tím, že užívat návykové látky, ať je to alkohol, cigarety nebo jiné návykové látky, není normální, že normou je věnovat se sportu a jiným přirozeným aktivitám. Jsme velmi velmi rádi, že šestým krajem, kam jsme s projektem dorazili, je Moravskoslezský kraj, a 22. městem je Frýdek-Místek. Děti i mládežníci tady mohou shlédnout tyto plakáty a dospělí je mohou začlenit do svých záměrů, tzn. mohou se věnovat jakékoliv činnosti, které doplní právě těmito plakáty,” dodal vrchní komisař Národní protidrogové centrály Petr Procházka.

Město chce do projektu zapojit všechny základní a střední školy, proto taky bude vyhlášena soutěž, do které se budou moci žáci a studenti přihlásit.

“Tento projekt funguje už několik let a teď je to poprvé u nás. Cílem je, aby děti malovaly jejich představu o tom, jaké negativní následky můžou mít drogy na člověka. Na těch jednotlivých plakátech vidíme výtvory z těch předchozích ročníků, kdy děti z celé ČR tou soutěží prošli. Následně máme v plánu ty plakáty přesunout do jednotlivých škol, aby byly nejen tady v Národním domě, ale přímo už i na těch školách. Jakákoliv aktivita, která pomůže dětem zabránit tomu, aby experimentovaly s drogami, je prospěšná. Město tyto aktivity podporuje a bude je podporovat i nadále,” řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

“Tento způsob prezentace může oslovit mladé lidi, protože je od mladých mladým. I já tu pošlu nějaké své klienty, protože by je to mohlo zaujmout, jak je to krásně zpracované a vizuálně působivé,” sdělila terapeutka Modrého kříže Frýdek-Místek Barbora Macurová.

“Projekt je velice pěkně zpracovaný. Hovoří za něj i léta praxe. Přínos je v tom, že žáci středních škol i druhých stupňů základních škol si mohou ty práce prohlédnout. Vidí, že to není jen to pěkné, drogy s sebou přináší hlavně to špatné. Mají možnost se i zapojit, vyjádřit svůj postoj a graficky ho zpracovat,” řekla vedoucí oddělení sociální prevence odboru sociálních služeb Petra Nováková.

Poté, co projekt opustí zdi národního domu, zůstane i nadále na Frýdeckomístecku, a to až do konce školního roku v příštím roce. Poté by měl pokračovat do Znojma.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy