Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Secesní kavárna Radhošť ve F-M opět vítá hosty. Obsluhují je studenti gastronomie

Frýdek-Místek znovuotevřel secesní kavárnu Radhošť. Provozovat ji bude Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, která dostala kavárnu na základě Memoranda o spolupráci do užívání.

Aby město zachovalo restaurační život v historickém prostoru secesní kavárny Radhošť, uzavřelo Memorandum o spolupráci se Střední školou gastronomie, oděvnictví a služeb. To deklaruje jak podporu a rozvoj středoškolského vzdělávání, tak zájem společnými silami provozovat kavárnu, kterou město poskytlo škole k bezplatnému užívání. Jako cukrárna a kavárna v prvorepublikovém stylu bude provozovaná v rámci odborného výcviku žáků.

“Bude to průřezem oboru Cukrář, oboru Kuchař/číšník, maturitní gastronomie, takto to bude ze začátku s tím, že plánovaná budoucnost je průřez všech oborů školy, aby byly všechny zapojeny. Je to pro nás velkou poctou, protože tento prostor je jedinečný, je to secesní perla města. Řekl bych to slovy klasika: pro jedince malý krůček, pro člověka velký skok, tedy spíše pro naši školu - velký skok,” řekl ředitel SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb Lukáš Smutný.

Najít nového nájemce kavárny trvalo dlouho a pro město to nebyl jednoduchý úkol.

“Kavárna Radhošť má jeden velký handicap, a to je nedostatek parkovacích míst, navíc se nachází v blízkosti městské památkové zóny, takže všichni podnikatelé, kterým jsme tu kavárnu ze začátku nabízeli, z toho postupně vycouvali. Nicméně potom jsme se bavili s panem ředitelem Smutným a přišli jsme právě s myšlenkou, aby si tady škola udělala svou výstavní skříň gastronomie. Pan ředitel na tu nabídku kupodivu kývl, takže jsem velmi rád, že se podařilo spojit město, jeho budovu, která se musela zrekonstruovat, s krajskou střední školou. Děkuji nejen střední škole včetně zaměstnanců, ale i Krajskému úřadu, který tomu všemu dal zelenou,” přiblížil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

“Je důležité, aby se žáci připravovali na své budoucí povolení v těch nejlepších podmínkách, a já si myslím, že tato kavárna je takovým místem. Jsem moc rád, že Frýdek-Místek našel tu odvahu, že tady vložil peníze, že rekonstruoval tu kavárnu a že ji poskytl naší střední škole. My jako Kraj jsem také přispěli určitou částkou na vybavení této kavárny a doufám, že bude do budoucna bude plná spokojených hostů,” řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny.

Aby mohla kavárna Radhošť bez problémů fungovat, musela projít nutnou obnovou. V loňském roce, poté co původní nájemce ukončil provoz, v ní proto začaly stavební úpravy a restaurátorské práce.

“Rekonstrukce byla provedená ve dvou etapách. Nejprve byla provedena obměna parket a pak následovala druhá etapa, která spočívala v rekonstrukci posezení, stolů, dřevěného obložení a čalounění. Parkety stály něco přes 200 tisíc korun a ten zbytek kolem 900 tisíc,” popsal náměstek primátora Frýdku-Místku Radovan Hořínek

Město má se střední školou uzavřenou smlouvu o výpůjčce, přičemž se bude z padesáti procent spolupodílet i na úhradě nákladů na energie spotřebované při užívání prostor. Věří, že veškerá podpora se zúročí v podobě funkční stylové kavárny, kam rádi zavítají místní občané i návštěvníci města. Kavárna bude veřejnosti otevřená v pracovní dny od pondělí do pátku vždy od 10 do 18 hodin.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy