Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V nemocnici proběhl Den urologické prevence, navštívilo jej 34 pacientů

Nemocnice ve Frýdku-Místku opět po roce hostila Den urologické prevence. Lékaři mužům vyšetřili ledviny, močový měchýř i prostatu, ženám pak ledviny a močový měchýř. Jakou měla akce návštěvnost a kolik se podařilo zachytit rizikových nálezů, se dozvíte reportáži.

Že je důležité včas přijít k lékaři na vyšetření opět po roce připomněl Den urologické prevence. Ve spolupráci s Nemocnicí ve Frýdku-Místku, Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR a města jej už počtvrté uspořádal Nadační fond Pavla Novotného.

“Letos už počtvrté probíhají ve zdejší nemocnici Dny urologické prevence. Jako již tradičně se mohou přijít občané nechat zdarma vyšetřit. Ta vyšetření jsou bezbolestivá a my se snažíme ty lidi nalákat, aby se nechali vyšetřit, protože to je to nejdůležitější. Jsem přesvědčený o tom, že ta akce má smysl, a jak víme už z jiných míst, kde se už konala, je o ni velký zájem. Jsem rád, že zdejší nemocnice se k této akci přidala. Chtěl bych moc poděkovat městu, které nás podporuje. Každý účastník od nás, potažmo od města, obdrží i drobný dárek,” uvedl Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného.

“Jsem velmi rád, že se tato akce koná i ve Frýdku-Místku ve zdejší nemocnici. Je vždy dobře, když lidé chodí na preventivní prohlídky a nechají se vyšetřit raději několikrát, než aby potom přišli pozdě. Chtěl bych poděkovat nadaci Pavla Novotného, že se této problematice věnuje a pomáhá lidem, kteří trpí onkologickým onemocněním urologického charakteru. I vedení radnice tento nadační fond v letošním roce podpořilo, a to částkou 60 tisíc korun na podporu dobrovolnictví, a to právě na Urologickém oddělení ve zdejší nemocnici. Město takovéto preventivní akce podporuje a také podporovat bude nadále. Jen zmíním, že před několika měsíci pořádala Liga proti rakovině putovní výstavu Každý svého zdraví strůjcem, kde si lidé mohli nechat vyšetřit svá mateřská znaménka, pihy nebo změny na kůži,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Lékaři během dne vyšetřili 34 zájemců. 

“Dneska vyšetřujeme muže i ženy. U mužů vyšetřujeme ultrazvukem ledviny, močový měchýř, odebíráme moč, abychom zjistili, jestli tam nemají nějaký zánět či přítomnost krve v moči. Potom vyšetřujeme ještě PSA, to se odebírá z krve. Co se týče mladších mužů, tak tam vyšetřujeme i genitál. U žen potom vyšetřujeme ultrazvukem ledviny a močový měchýř a taktéž moč. Z té zjišťujeme opět zánět nebo přítomnost krve v moči. Na základě tohoto vyšetření zjistíme, jestli tam náhodou není nějaké nádorové onemocnění ledvin nebo močového měchýře,” popsala lékařka Lucie Homolová.

U dvou pacientů lékaři zachytili podezření na nádorové onemocnění, což ale ještě nemusí nutně znamenat rakovinu. U několika lidí pak zjistili neonkologické onemocnění.


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků