Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Miminka budou ve větším bezpečí. Frýdecká nemocnice má nový babybox druhé generace

Ve frýdeckomístecké nemocnici otevřeli nový babybox. Tzv. babybox druhé generace disponuje oproti starému typu klimatizací i vytápěním a má automaticky otevíratelná dvířka. U slavnostního otevření nechyběl ani zakladatel babyboxů pan Ludvík Hess.

První babybox byl ve frýdecké nemocnici otevřen v listopadu roku 2008 jako úplně první v Moravskoslezském kraji. Nyní o jedenáct let později jej nahradil nový, modernější babybox druhé generace.

“Ten původní babybox byl ovládaný mechanickou klikou. Dvířka se vyklápěla dopředu a byla strašně těžká. Druhá věc je, že nebyl antikorový, byl jen vytápěný a nebyl klimatizovaný. Klimatizace má smysl, protože když na tu bedýnku svítí slunce, rozžhaví se to na víc, než je potřeba. Pak má náhradní elektrické zdroje, mimořádně jištěnou signalizaci, přenáší to fotografii do mobilů, do počítačů a tak podobně,” popsal zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Nový babybox je vybavený dvoukřídlými dvířky, která se otevřou automaticky po stisknutí zeleně podsvíceného tlačítka a po vložení děťátka se zase automaticky zavřou. Dvířka se při jakémkoli odporu sama zastaví, a tak zabrání kolizi s děťátkem i s dárcem. Děťátko se vkládá do plastové vaničky opatřené váhovým senzorem.

“Tím, že maminka otevře dvířka a vloží dítě do babyboxu, se na novorozeneckém oddělení sepne na monitoru, že je něco v babyboxu, nám přijdou zprávy na mobil, my máme pohotovostní balíček a sestra, která slouží, si zavolá dětského lékaře a pak běží do babyboxu, vybírá jej a ošetříme jej. Pak si ho odnášíme na oddělení,” uvedla staniční sestra novorozeneckého oddělení Jarmila Hložanková.

Za 11 let existence frýdeckého babyboxu jejich dvířky prošla 3 novorozená děťátka. Všechna byla v pořádku a podařilo se je umístit do rodin.

“Je to dostupné, v centru města, na kraji nemocnice, takže maminka, pokud nechce být viděna, tak viděna není, a dítě dostává další šanci. Jme vděční, že to tu máme a že život bude zachráněný,” sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jarmila Dostálová.

“Jsem rád, že po jedenácti letech, kdy tady babybox funguje, se povedlo jej vyměnit za nový babybox, který už potřeboval rekonstrukci. Město se stalo přispěvatelem a na výměnu darovalo 20 tisíc. Podporovat babybox ve Frýdku-Místku budeme i do budoucna,” slíbil náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Stejně jako ten frýdeckomístecký se výměny dočkají všechny zastaralé typy babyboxů v republice.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků