Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

30 let od sametové revoluce: 17. listopadu 1989 připomene výstava v Muzeu Beskyd

Charta 77, Rudé právo, Havel na Hrad. Vzpomínáte? Pamětníci určitě ano. Ti, kteří se narodili až po roce 1989 se o událostech, které předcházely listopadu před 30 lety, mohou dozvědět díky výstavě, která dnes probíhá na frýdeckém zámku.

Celá republika si letos připomíná 30. výročí sametové revoluce. Připojilo se také Muzeum Beskyd, které si při této příležitosti připravilo pro širokou veřejnost výstavu. Ta návštěvníkům listopadové události roku 1989 tak, jak se odehrávaly v Praze a posléze i v našem regionu, připomene.

“Lidé na této výstavě nenaleznou žádné mé autorské texty, a to z jednoho důvodu, aby si udělali o těch událostech svůj vlastní názor, takže tu najdou dobové noviny, fotky, letáky, hesla, aby se podívali, nasáli tu atmosféru, sem tam si něco pročetli a zhodnotili sami ty události listopadu a prosince 1989 sami,” sdělila komisařka výstavy Kateřina Peková.

Prostřednictvím výstavy se do doby před 30 lety na chvíli vrátí a zavzpomíná na ni nejeden pamětník. Co se tenkrát událo si ale díky ní mohou představit i ti, kteří už se narodili do svobodné a demokratické doby.

“Výstava není jen pro pamětníky, ale i pro lidi, kteří tu dobu nezažili, protože si nemohou pamatovat, o co se bojovalo, o co lidem šlo. Je tu připomenuta i doba před listopadem 1989, Několik vět, Dva tisíce slov, Charta 77, aby se připomnělo, proč se to vlastně všechno stalo,” nastínila Peková.

Na výstavě lidé spatří i několik zajímavostí, které jinde neuvidí.

“Chtěla bych vyzdvihnout fotografie, které nám poskytla paní Eva Landsbergerová. Pořídila je se svým mužem Otou v prosincových dnech 1989 a v lednu následujícího roku. Právě na nich vidíme návštěvu Václava Havla v lednu roku 1990, kdy přijel do Frýdku-Místku, což byla velká událost,” dodala Peková.

Připomenout si události 17. listopadu roku 1989 mohou zájemci až do 19. ledna příštího roku.
Jiří Štědroň | Promenádní koncerty

Zítra
Frýdek-Místek, Altán ve Smetanových sadech, Frýdek - Místek

Kino na výletě 2020 | Přes prsty ZRUŠENO!!!

08.07. 20:15
Frýdek-Místek, Aquapark Olešná

LUCIE Cover Band | Léto v zahradě

10.07. 20:00
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

GAMA CONSTRUCT, s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 115 do 140 Kč/hod.

Detail

VKUS-BUSTAN s.r.o. - pracoviště Fryčovice
Fryčovice
od 14 100 do 15 500 Kč/měsíc

Detail

Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace, pracoviště v rámci Frýdku-Místku
Frýdek-Místek
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků