Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava betlému bude ve F-M pokračovat. Město podepsalo s vystavovateli Memorandum o spolupráci

Ve městě opět proběhne unikátní výstava betlémů. Tu tradičně o vánočním čase pořádá Josef Kleinwächter s přáteli a kolegy. Podpořit tuto ojedinělou akci chce také vedení města, proto s organizátory podepsalo Memorandum o spolupráci, na základě kterého poskytne pro výstavu zázemí i pro další léta.

Je skoro nemyslitelné, že by se o vánočním čase ve Frýdku-Místku nekonala unikátní výstava betlémů, která má ve městě už mnohaletou tradici, a na níž se každoročně sjíždí lidé z blízkého i vzdáleného okolí. Aby tomu tak mohlo být i nadále, rozhodlo se vedení města celou akci významně podpořit a s vystavovateli podepsalo Memorandum o spolupráci.

“Jsem velmi rád, že máme ve městě nadšence v čele s panem Kleinwächterem, kteří každým rokem o Vánocích připraví nádhernou výstavu betlémů. Je to potěšení pro duši a věřím, že všichni občané města, kteří se tam už byli podívat, jsou nadšeni a chodí každým rokem. My jako město jsme se rozhodli s panem Kleinwächterem, že uzavřeme Memorandum o spolupráci, abychom v tomto projektu mohli spolupracovat i v dalších letech,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

“Jsem velmi rád, že se město bude spolupodílet na pořádání tak krásné a tradiční akce, která možná v rámci celé ČR nemá obdoby. Spolupráce ze strany města spočívá především v tom, že poskytneme bezplatně prostory na 8. základní škole, kde se výstava bude konat. Konkrétně to bude v prostorách školní jídelny,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

V letošním roce budou moci lidé shlédnout dohromady dvě stovky nejrůznějších betlémů, z nichž mnohé nejspíše nikde jinde neuvidí.

“Máme na výstavě třeba nejmenší betlém, který je schovaný do ořechové skořápky, ale samozřejmě, že tam máme i fůru jiných zajímavých betlémů, ať maličkých nebo velikých, které určitě stojí za to shlédnout. Je tam i několik nových, které ještě nikdo nikdy neviděl,” popsal spoluvystavovatel Daniel Adámek.

Letos se návštěvníci navíc mohou těšit i na znovuzprovozněný pohyblivý betlém, který vždy patří k největším tahákům.

“Má pohyblivé figurky, je nasvětlený a představuje celý den, kdy ráno kokrháním kohouta se spustí děj, začnou tam pracovat řemeslníci, děti si hrají, zvířátka se hýbou a končí to stmíváním a odbíjením zvonu,” lákal spoluvystavovatel Jiří Bílecký.

Součástí výstavy bude už tradičně také řezbářský plenér, v rámci něhož budou umělci tvořit nové betlémy.

“Je tam takový plenér, kde se řežou figury do betlému, který se jmenuje Frýdeckomístecký, a má metr vysoké sochy. Každým rokem nějaká přibude, dělá se pozadí, měl by být dlouhý asi šest metrů, ale jak už řekli řezbáři, pokud se na něm bude tak usilovně pracovat, nebude nikdy dost velký, protože se bude pořád rozšiřovat,” uvedl organizátor Josef Kleinwächter.

Výstavu každoročně navštíví i více než pět tisíc návštěvníků. Pyšnit se může také tím, že už ji shlédli hosté z Bratislavy, Krakova, Německa, Finska, Anglie, Holandska, Ruska, Argentiny a dokonce Spojených států amerických a Austrálie. 

“Je tam ak úžasná atmosféra, která lidi přímo vtahuje do děje výstavy. Když odcházejí, strašně nám děkují, že takovou věc už dlouho nezažili, a vracejí se třeba za hodinu zpátky se sousedy, s rodinnými příslušníky, aby se taky podívali. Nás to nakopává pro další práci a snažíme se vždycky připravit něco nového, zajímavého, aby to lidi v tom vánočním čase pobavilo,” dodal Bílecký.

Výstava betlému se uskuteční ve dnech 26. prosince od 13 do 18 hodin a 27. prosince od 10 do 18 hodin. Návštěvníci se vedle duchovního zážitku mohou těšit také na občerstvení i doprovodný program.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků