Pramen v Hájku v Lískovci je v zimním režimu. Pro vodu si k němu ale můžete chodit i nadále

Rezervoár vody z pramene v Hájku v Lískovci je zazimovaný. Voda teď vytéká z potrubí pod rezervoárem. Tento „náhradní“ prostor nechalo město letos upravit. Lidé si tak pro čerstvou vodu mohou docházet i v zimě.

Jako každoročně i letos musel být rezervoár vody z pramene v lískoveckém Hájku zazimovaný a uvedený do tzv. zimního režimu. O vodu ale lidé nepřijdou. Nyní totiž vytéká z potrubí pod rezervoárem.

“9. prosince proběhlo zazimování pramene v Hájku v Lískovci, které provedly Technické služby. Už v roce 2016 byl opraven rezervoár, z něhož vytéká voda po většinu roku, nicméně vlivem nízkých teplot v zimě je třeba předcházet poškození rezervoáru vlivem zamrznutí vody, a proto bude voda vyvedena do nižšího bodu pod rezervoárem tzv. bypassem. Kvalita vody je pravidelně kontrolována a vzorky budou odebírány i v zimě, a to z toho nižšího bodu,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Radovan Hořínek.

Pramen v Hájku v Lískovci je oblíbeným a vyhledávaným místem, kam si nejen místní, ale i lidé z okolí Frýdku-Místku chodívají pro čerstvou vodu. Právě proto, že je v zimním období hlavní zdroj s rezervoárem zazimovaný a lidé si musí vodu nabírat z náhradního pramene, došlo v tomto roce k rekonstrukci, která příkrou lesní stezku vedoucí do spodního prostoru, nahradila daleko pohodlnějším a hlavně bezpečnějším přístupem. K náhradnímu prameni teď vede nově vybudované schodiště olemované zábradlím.

“Jedná se o propojení stávajícího pramene s vývodem, který se zprovozňuje v zimních měsících a odtékající voda jde pak směrem do lesa. Ten přístup asi 25 metrů se dělal v rámci kamenických prací a myslím si, že je to teď velice důstojné místo,” popsal předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

K prameni v Hájku se váže pověst, že jeho voda má léčivé účinky. Pro vodu tam dochází během celého roku takřka denně desítky lidí, kteří si ji nabírají do lahví i do barelů. Informace o kvalitě vody jsou každý měsíc zveřejněny na webových stránkách města. V případě, že voda zrovna není vhodná k pití, je tato informace vyvěšena také přímo u pramene.
Radek Jaroš: Koruna Himálaje / výstava

03.02. 00:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Pankrác 45 / představení Švandova divadla

03.02. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

ELBRUS na kole, OSMITISÍCOVKY po svých / beseda s Radkem Jarošem

07.02. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Beskyd Gastro a.s.
Frýdek-Místek
od 19 000 Kč

Detail

Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 20 925 Kč

Detail

KLEMP Šajtar s.r.o.
Frýdek-Místek
od 14 600 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků