Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vlhkostí sužovaný červený kostel ve Frýdku se dočká opravy. Peníze darovali lidé i radnice

S velkou podporou se setkal projekt Daruj FM, který město Frýdek-Místek spustilo letos v červnu. Výtěžek veřejné sbírky je určen na opravu evangelického kostela a už teď mohou lidé nominovat objekty do sbírky v příštím roce.

Bezmála půl milionu korun se podařilo vybrat na opravu evangelického kostela ve Frýdku. 200 tisíc korun darovalo město a zbývající část věnovali další štědří dárci. Šek byl slavnostně předán v úterý. 

“Lidé přispěli na opravu evangelického kostela částkou 290 tisíc korun. Jedná se o opravu kulturní památky a ty bychom měli chránit,” řekl náměstek frýdecko-místeckého primátora Jakub Míček (ANO). 

“Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Frýdku-Místku touto cestou děkuje městskému úřadu a všem dárcům, kteří podpořili opravy evangelického kostela. S pomocí vašich darů a příspěvku města se snažíme uchovat jednu z významných staveb města i pro budoucí generace,” poděkoval farář Mojmír Blažek.  

Darované peníze budou použity na opravy  škod, které na kostele působí vlhkost. 

“Stavba pochází z roku 1910 a od roku 1995 je zapsána taky jako kulturní památka. Dle vyjádření památkářů je zejména fasáda, kterou tvoří děrované cihličky, v havarijním stavu. Vlivem vlhkosti jsou velmi poškozené omítky interiéru,” vysvětlil náměstek primátora Marcel Sikora (KDU-ČSL). 

Sbírkový program Daruj FM bude pokračovat i v příštím roce. 

“V příštím roce počítáme s částkou 550 tisíc korun na další projekty, takže tímto bych chtěl vyzvat všechny občany, případně všechny organizace, pokud mají nějaký projekt, který by chtěli přihlásit, tak teď je ta nejvhodnější chvíle,” vyzval primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Vedení města věří, že díky štědrostí lidí se podaří zvelebovat další památky. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyBartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Petr Veselý, Vinotéka
Třinec
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

GruTech PSP, s.r.o.- areál TŽ
Třinec
od 19 700 do 24 100 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry