Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kafira pomáhá lidem se zrakovým postižením. Podívejte se, jak funguje

Prožít život co možná nejvíce naplno pomáhá zrakově postiženým organizace Kafira. Působí hned v několika městech kraje. Ve Frýdku-Místku ji navštívil náš štáb, aby zjistil, co všechno nabízí.

Nezisková organizace Kafira byla založena v roce 2002. Pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením v jejich začlenění se do společnosti a na trh práce. Působí v několika městech Moravskoslezského kraje a jedním z nich je také Frýdek-Místek.

“Službu poskytujeme jak ambulantně, tak i terénně. V rámci sociální rehabilitace máme nácvikové kurzy, máme počítačové kurzy, důležitá je prostorová orientace a samostatný pohyb, vyučujeme braillovo písmo, desetihmatovou prstovou metodu, poskytujeme i základní sociální poradenství, kdy spolupracujeme s Úřadem práce, pomáháme uživatelům s vypisováním formulářů, docházíme s nimi do banky apod.,” popsala sociální pracovnice Gabriela Romanová.

Cílem organizace je pomoci uživatelům překonat a zvládnout jejich nepříznivé sociální situace a mimo jiné žít způsobem, který je ve společnosti považovány za běžný. K tomu v Kafiře pomáhá také speciální multismyslová místnost.

“Věnuje komplexní rozvoji lidí, kteří mají zachovalé zbytky zraku, nebo lidem zcela nevidomým. U lidí, kteří mají zachovalé zbytky zraku, se věnujeme rozvoji zbylých zrakových funkcí, snažíme se pracovat na zrakové diferenciaci, percepci celkové zrakové lokalizaci, věnujeme procvičování koordinace oko - ruka, spolupracujeme s ranou péčí, kdy se věnujeme dětem od sedmi let věku, a jsme takovou průvodcovskou organizací pro jejich rodiče a snažíme se koordinovat jejich spolupráci se školou, takže k této činnosti používáme naši multismyslovou místnost,” sdělila speciální pedagog Lenka Gurecká.

Jednou z uživatelů služeb Kafiry je i paní Jarmila Bednaříková.

“Když jsem se narodila, můj zrak nebyl stoprocentní, ale byl normální. Zvládala jsem počítač, pohybovala jsem se po městě jako každý jiný. Pak mě zaměstnali tady v Kafiře. Dělala jsem asistenci klientům, kdy jsem chodila za nimi domů, předváděla jim kompenzační pomůcky, vodila jsem je do obchodu, na úřady. A teď před pěti lety jsem přišla o zrak. Nyní to poznávám z druhé strany, jaké to je, když člověk je závislí na pomoci druhých,” řekla uživatelka služeb Kafiry Jarmila Bednaříková.

“Je velmi přínosné, že pro občany města působí na našem uzeKafiramí. Na tuto službu jsme již letos schválili finanční částku ve výši 350 tisíc korun z Programu na podporu a rozvoj sociálních služeb,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Podrobnější informace o organizaci Kafira zájemci najdou na webových stránkách www.kafira.cz.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyHyundai Glovis Czech Republic s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna, areál Hyundai
Nošovice
od 26 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

Hrtus & Partner s.r.o. - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 100 Kč/hod.

Detail

Ing. Petr Bobek - pracov. Horní Tošanovice
Horní Tošanovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail