Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krmítka nejsou korýtka... Neubližujte ptákům nevhodnou potravou

Občané města mohou pomoci ptákům přečkat zimu přikrmováním. Do krmítek, která se nachází zejména v parcích, ale mohou vkládat pouze stravu určenou pro ptáky.

Zimní období je složité pro většinu živočichů a jsme to my, lidé, kteří jim můžeme pomoci. V těchto mrazivých dnech můžeme donášet potravu mimo jiné i do ptačích krmítek, která jsou ve většině měst a nejinak je tomu i ve Frýdku-Místku  která jsou rozmístěna ve veřejných prostranstvích ve městě. Je ale důležité vědět, co do těchto krmítek dávat, abychom ptákům spíše neubližovali.

“Občané často kontaktovali odbor životního prostředí s tím, že v krmítkách pro ptáky, jsou zbytky z kuchyně od zapečených nudlí a brambor, přes salámy až po cukroví. Všechno to ale ptákům škodí a zejména sůl a kořeněná jídla jsou pro ně téměř jedem. V některých krmítkách byly i misky s vodou, která je tam v zimě opravdu zbytečná. Jednak ptákům brání v krmení a navíc se voda často dostala do krmení, které následně zamrzlo, takže se k němu ptáci stejně nedostali a po rozmrznutí se z toho stala blátivá kaše, kterou ptáci stejně nechtěli. Takže, abychom tomuto nešvaru zabránili, umístíme v nejbližších dnech ke krmítkům cedulky s informacemi o vhodné stravě pro ptáky. Je třeba si uvědomit, že krmítka nejsou korýtka,” řekla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Ptáci, kteří u nás přezimují, se živí převážně rostlinnou stravou, kterou tvoří různá semena, jádra, bobule a jiné plody.

“Pokud se bavíme o pěvcích, kteří běžně létají na zahrady, tzn. vrabci, sýkory, zvonci a podobně, jsou to zrniny. Ideální je nějaká směs zrní, která se prodává přímo ve směsi, to jsou zpravidla slunečnice, pšenice, oves atd. Sýkory spíše půjdou po olejnatých semenech, můžeme přidat i jakékoliv ořechy, musíme ale dávat pozor, aby nebyly žluklé, staré, plesnivě, ale musí to být kvalitní krmení. Nevhodné je pečivo, i když třeba holubi nebo hrdličky to umí strávit, je ale většinou nežádoucí je ve městech krmit. Co se týká třeba kosů, je vhodné ovoce, jablko napíchnuté na větvičku nebo hřebíkem přeražené přes prkno apod.,” popsal zástupce vedoucího Záchranné stanice Bartošovice Jan Kašinský.

Vhodnou ptačí potrava mohou lidé koupit v prodejnách s chovatelskými potřebami, v zahradnictvích nebo hobymarketech.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy