Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve F-M je v karanténě kvůli koronaviru přes 50 lidí, složitá situace panuje na 8. ZŠ

Na půdě magistrátu zasedala Bezpečnostní rada města. Jejím cílem bylo stanovit doporučující opatření, která povedou k větší prevenci před šířením koronaviru. Ve městě je v tuto chvíli v karanténě přes 50 lidí.

Frýdek-Místek má za sebou jarní prázdniny. Podle aktuálního zjištění, které si město vyžádalo ze škol ve své správě, bylo v zahraničí na dovolené, zejména v Itálii a Rakousku, 35 dospělých osob, převážně zaměstnanců škol, a 162 dětí. I když ne všichni byli v Lombardii a Benátsku, které jsou rizikovými oblastmi, u několika z nich už byla nařízena karanténa. 

“Nejsložitější situace byla právě na 8. ZŠ, kde odjelo 20 kantorů a 40 dětí do zahraničí. Podle informací už 14 kantorů bylo v karanténě, v tuto chvíli nemám přesnější informace Hygienická stanice s každým z nich jedná. My jsme na bezpečnostní radě řešili, zda by ta škola neměla být celá v karanténě, poněvadž v pondělí a v úterý došlo ke kontaktu mezi těmi osobami, které by měli být v karanténě, s ostatními dětmi a učiteli, nicméně podle informací hygienické stanice, které zazněly na bezpečnostní radě města, do karantény nedoporučují dávat celou školu. Doporučili těm, kteří byli s těmi lidmi v kontaktu, aby se dalších 14 dnů nějakým způsobem monitorovali, jestli nemají zdravotní komplikace. Pokud by u nich nastaly, mají okamžitě volat 112 nebo na hygienickou stanici, která jim určí další postup. Totéž mají udělat jejich rodiče a rodinní příslušníci. Jinak ale je ten stav v pořádku,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Bezpečnostní rada se zabývala také otázkou, jakým směrem by se za současného stavu měl ubírat další provoz školy.

“Dalčí věc, kterou jsme řešili s vedením školy, je ta, že vzhledem k tomu, kolik kantorů je v karanténě, zda-li nedojde k uzavření školy. Nyní to vypadá, že k tomu nedojde, ale nedá se nic předjímat, protože i v současné době se někteří lidé vracejí z ciziny, mohou být hygienickou stanicí označeni za osoby, které by měly být umístěny do karantény, nehledě na to, že tady máme kromě koronaviru i klasickou chřipku, takže se může stát, že nějaký kantor onemocní na chřipku, a v tom momentě může dojít k tomu, že početní stav pedagogů na škole poklesne takovým způsobem, že ta škola bude uzavřena,” sdělil Pobucký.

Preventivní opatření přijala také zařízení, která ve městě poskytují pobytové sociální služby.

“V rámci prevence byly již v souvislosti s chřipkou až do odvolání zakázány nebo omezeny návštěvy v městských pobytových zařízeních sociálních služeb, a to v Domově pro seniory, Penzionu pro seniory a také Hospici. Všem organizacím na území města v sociální oblasti v rámci komunitního plánování byl zaslán také e-mail s doporučením Krajské hygienické stanice zavést důkladnou a pravidelnou dezinfekci sanitárních zařízení, denních místností, jídelen a všech dalších společných prostor,“ řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

V současné době je v karanténě také 5 zaměstnanců magistrátu, kteří v minulých dnech byli na lyžařské dovolené v zahraničí. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků