Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Učitelka zpěvu z Hukvald darovala Hospici Frýdek-Místek vytoužené piano

Síla sociálních sítí je opravdu mocná. Díky nim se podařilo Hospici Frýdek-Místek sehnat vytoužené piano. Zařízení ho darovala hudebnice a učitelka zpěvu z Hukvald, která na něj také osobně přijela klientům i zahrát. Zajímavostí je, že nástroj je celopancéřový.

Nádherné tóny už se linou celým Hospicem Frýdek-Místek. Ve vstupní hale stojí piano, za kterým právě sedí jeho dnes už bývalá majitelka Věra Marhevská z Hukvald. Reagovala totiž na internetovou výzvu, ve které hospic hledal dárce tohoto zvučného hudebního nástroje.

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Já jsem se o tom dozvěděla na Facebooku, protože mám kamarádku, která sdílela tady tuto výzvu, bydlí ve Frýdku-Místku a viděla jsem, že hospic hledá hudební nástroj a díky tomu, že sama jsem hudebník, tak hnedka jsem začala přemýšlet, jestli bych o nějakém nástroji nevěděla. A pak jsem vlastně přišla na to, že mám jeden doma, který nepoužívám a který tam stojí a je nevyužitý, takže to byla ta původní myšlenka."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Já musím především poděkovat všem těm, kteří se nám ozvali nebo všem, kteří sdíleli naši výzvu. Dostali jsme opravdu mnoho reakcí, až tolik, že jsem to nečekal a nestihli jsme možná ani na všechny reagovat, takže tímto bych rád všem poděkoval, že se ozvali."

Věra Marhevská je učitelkou zpěvu, ale hra na piano jí není cizí, protože s tímto nástrojem sama vyrůstala. Hospic na něj umístil také cedulku, která bude původní majitelku a zároveň štědrou dárkyni připomínat.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Paní Marhevská se nám ozvala jako první a možná i symbolicky je právě ta, která nám to piano darovala a jejíž nabídku jsme přijali a jsme za to velmi rádi."

Celopancéřové koncertní piano

Věra Marhevská, dárkyně piana: "Je to nástroj české výroby, který se vyráběl v Jihlavě, stáří přesně nevím, ale je to značka Hoffman a Černý. Zajímavostí je, že ten nástroj je celopancéřový, to znamená, že vždycky sloužil ke koncertním účelům. Když mi ho rodiče pořizovali, tak ti prodejci varovali, že doufají, že bude někde v rodinném domku, protože v paneláku by to s ním asi sousedi nevydrželi. Takže to znamená, že se jedná o nástroj s velmi kvalitním zvukem."

Po předání přijela klientům také něco zahrát a ti byli z jejího vystoupení nesmírně nadšení. I ona sama pak přiznala, že je ráda, že jim bude klavír dál dělat radost.

Anketa: 1.) "Podle mě je to výborné, zas nějaká kultura, něco jiného než pletení, štrikování, malování, je to šikovné." 2.) "Pěkné, krásně hrála, krásně, opravdu bylo to moc pěkné." 3.) "Já myslím, že to je zpestření, já tady ležím 7 měsíců a to je prostě takové oživení."
Věra Marhevská, dárkyně piana: "Velmi hřejivý pocit na duši a jsem moc ráda, že ten nástroj nebude stát v koutě a nebude se na něj prášit. Sama už mám teď doma nástroj digitální z pracovních důvodů a tento u rodičů opravdu stál. Hrálo se na něj velmi málo, takže se moc těším, že se na něj bude tady hrát a že bude prostě zase živý."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Právě proto, že bychom chtěli nástroj využívat pro širší veřejnost i pro nás, ať si může přijít zahrát i někdo z venku, případně kdokoliv ze zaměstnanců nebo z pacientů, tak máme nasmlouvaného ladiče, který se bude o nástroj starat."

Zahrát na piano si do hospice může přijít úplně každý a udělat tak klientům radost. Stačí se pouze dopředu domluvit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy