Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Skalici se buduje kanalizace za 140 milionů korun. Frýdek-Místek potřebuje, aby se na ni napojilo co nejvíce lidí

Zhruba rok a půl složitých stavebních prací budou muset zvládnout obyvatelé Skalice. V této místní části se totiž postupně staví úplně nová kanalizace, která zde doposud nebyla. Pro Frýdek-Místek je zároveň důležité, aby se na ni napojilo co nejvíce domů, kvůli evropské dotaci, která pokryje více než polovinu ze 140 milionů korun, na které výstavba vyjde.

Už přes tři měsíce oficiálně běží stavba úplně nové kanalizace ve frýdecko-místecké místní části Skalice.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Ten začátek byl zpožděn, díky té koronavirové pandemii, ale dneska ty práce jak vidíte jsou v plném běhu. Tady ve Skalici se má postavit 19,5 kilometru kanalizace a ne všude je to jednoduché. Například v tomto místě jsou dělníci schopni udělat nějakých 10 metrů denně, protože jim ta hlína s tím kamením neustále padá do toho výkopu. Je to tady takové dalo by se říci řečiště, které není pro tu stavbu ideální. Standardně bychom měli stavět nějakých 50 metrů denně, jsou ale místa jako je toto, kde je to komplikovanější. Ale věřím, že ty investiční akce doděláme ve stanoveném termínu a všichni budou spokojení."

Ve Skalici by mělo být vybudováno zhruba 560 přípojek. Pro město je teď nesmírně důležité, aby se na ně postupně napojilo co nejvíce domů. Magistrát totiž žádá evropskou dotaci z programu na sanaci škod, které mají na svědomí splaškové vody. Do současnosti měly totiž zdejší domy buď vlastní čističku, septik nebo trativod, který je dnes již neekologický.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta kanalizace je velice finančně náročná a dotace by městu v současné situaci, kdy se rozpočet krátí, velice pomohla a nejspíš také pomůže. Vypadá to, že se spousta občanů připojí, protože vnímají výhody kanalizace. Většina místních tu kanalizaci chtějí a vnímají ji jako benefit. Takže předpokládám, že se budou postupně ještě dopojovat. Na kanalizaci by se mělo připojit až dvě třetiny lidí a přitom bychom měli čerpat maximální výši dotace 67 procent z přibližně 140 milionů, které tato část odkanalizování této části bude stát."

Další věc, kterou musí město vyřešit, je položení finálního povrchu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Standardně totiž u těch cest, které jsou potom na tom kanálu, by měla být lhůta takových dejme tomu rok, až dva, kdy si ta hlína sedá. Takže my budeme muset řešit, zda budeme moci v některých místech finální asfaltovou vrstvu položit dříve a nebo budeme muset počkat a do té doby to vyřešit nějakým zásypem, například kamení, strusky a tak dále."

Samotná výstavba kanalizace by měla být hotová na začátku února roku 2022.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy