Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

I přes zákaz návštěv a vycházení se mohou klienti Domova pro seniory ve Frýdku-Místku setkat s příbuznými

Frýdek-Místek |

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku vymyslel ideální řešení pro klienty, kteří se chtějí setkat se svými blízkými. Zřídil takzvanou potkávací místnost. Návštěva se v ní uvidí s příbuzným přes sklo a komunikovat spolu budou díky mikrofonu.

Opětovný zákaz návštěv a nově i zákaz vycházení pro klienty v domovech seniorů. To jsou aktuální celostátní opatření, která mají za cíl ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel před koronavirovou nákazou. Všude se proto hledají nejrůznější cesty, jak seniorům zajistit kontakt s rodinou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme od první vlny stále nosili roušky, takže pro nás se nic moc nezměnilo a pochopitelně od první vlny bylo pro nás příjemné to rušení zákazu návštěv, kdy opravdu chyběl ten kontakt. Teď, když přišla ta nová opatření, tak znova opět zákaz vycházení pro uživatele."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě usnesení vlády byly uzavřeny domovy pro seniory a další sociální zařízení na území města. Stejně jako v období, kdy už byly domovy uzavřeny, tak budou využívány i videohovory, které byly hojně využívány a mezi rodinnými příslušníky a uživateli domova byly velmi oblíbené."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Platí všechna hygienická doporučení pro zaměstnance, takže my jedem ve stejném režimu od začátku, co se týče těch uživatelů, tak vnímám právě ten zákaz vycházení jako klíčový, zase to má dopad na jejich psychiku."

Ve Frýdku-Místku tak vymysleli unikátní způsob, jak zajistit klientům pokud možno osobní setkání s příbuznými.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V domově pro seniory v Místku na ulici 28. října jsme nově zřídili takzvanou potkávací místnost, která bude sloužit právě v tomto těžkém období."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V následujících dnech ji otevřeme právě uživatelům a jejich rodinným příslušníkům. Budou se tak moci potkat, vlastně za sklem, mají k tomu komunikátor, který vlastně umožní lepší přenos, než třeba videotelefon."

Zájemci pro setkávání budou do budovy vstupovat pouze jedním vchodem. Nebude se chodit přes vrátnici, ale přes tuto místnost, která je zezadu od parkoviště. Tady si zazvoní a následně je z recepce pustí dovnitř.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budou se vlastně vidět i s rodinou, i s ostatními blízkými, třeba i s dětmi, které vlastně v rámci těch opatření nemohou přijít do toho zařízení."

Ve zdejším domově pro seniory zatím zvládají boj s koronavirem na výbornou. Měli tady pouze nákazu, která se objevila v kuchyni, ale naštěstí se nerozšířila mezi klienty.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně jsme bez nákazy Covidu, nikdo ze zaměstnanců ani z uživatelů nemá ani žádné příznaky, takže za to jsme rádi, že první i druhou vlnu zatím ustáváme."

Stejně tak nemají ani zásadní problém s úbytkem pracovnic, které by musely například zůstávat doma s dětmi, kvůli uzavření základních škol.

Nahlásit chybu


Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

Dnes 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi pak ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

Včera 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

Včera 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Mobilní radnice nabídla prostor pro dotazy i připomínky

Včera 9:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

MS kraj prezentoval své kulturní organizace v Chotěbuzi

4. června 2026 10:05 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj pozval veřejnost do Archeoparku Chotěbuz na akci Tajemství hradiště. Na jednom místě se tam představily jeho kulturní příspěvkové organizace, které návštěvníkům nabídly ochutnávku své činnosti prostřednictvím her, soutěží a interaktivních aktivit.

Kvůli hádce se ženou poškodil platební terminál v tramvaji. Devatenáctiletý mladík prý chytl nervy

4. června 2026 11:17 | Ostrava-město | Anna Břenková

"Já jsem chytl nervy, bo jsem se pohádal s mojí ženou". Devatenáctiletý mladík si vybil zlost na platebním terminálu v tramvaji. Strážníci ho dopadli během chvíle. Jeho nervy způsobily škodu za 5 tisíc korun.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Na Den dětí se frýdlantští školáci učili tančit

3. června 2026 12:34 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Taneční dopoledne si na Den dětí užili žáci ZŠ T. G. Masaryka ve Frýdlantu nad Ostravicí. Škola ho připravila společně s místním Tanečním klubem Antonio.

Na badmintonový turnaj ve Frýdku-Místku senioři poctivě trénovali

3. června 2026 11:56 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Sportovní areál Prestige ve Frýdku-Místku se stal dějištěm tradičního sportovního klání. Hrál se badminton a provozovali ho hráči s poněkud dřívějším datem narození.

Městští strážníci z Frýdku-Místku jdou příkladem, darovali hromadně krev

3. června 2026 11:53 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Strážníci Městské policie Frýdek-Místek se zapojili do dobrovolného dárcovství krve a navštívili Krevní centrum. Tam společně darovali tuto vzácnou a nenahraditelnou tekutinu.

Nová sportovní hala na 2. ZŠ ve Frýdku-Místku bude i pro kluby a veřejnost

3. června 2026 11:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Druhá základní škola ve Frýdku-Místku bude mít novou multifunkční tělocvičnu. Prioritně bude sloužit žákům školy, ale také dalším mladým sportovcům i klubům provozujícím míčové sporty.

Den pro rodinu v Palkovicích dětem zpestřili král, šašek a rytíři

2. června 2026 10:52 | Palkovice | Libor Běčák

V palkovické sportovní hale a přilehlém areálu se v sobotu 30. května konal Den pro rodiny. Pořadatelem byl spolek ProMamas a obec.

ZŠ Komenského oslavila 100 let školy slavnostní akademií

2. června 2026 7:28 | Frýdlant nad Ostravicí | Yvona Fajtová

100 let vzdělávání, tisíce absolventů a nespočet vzpomínek. Základní škola Komenského ve Frýdlantu nad Ostravicí oslavila své významné výročí školní akademií v místním kulturním centru. Program připravovali učitelé a žáci několik měsíců.

I přes zákaz návštěv a vycházení se mohou klienti Domova pro seniory ve Frýdku-Místku setkat s příbuznými
Vydáno 19. října 2020 15:23, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Domov pro seniory ve Frýdku-Místku vymyslel ideální řešení pro klienty, kteří se chtějí setkat se svými blízkými. Zřídil takzvanou potkávací místnost. Návštěva se v ní uvidí s příbuzným přes sklo a komunikovat spolu budou díky mikrofonu.

Opětovný zákaz návštěv a nově i zákaz vycházení pro klienty v domovech seniorů. To jsou aktuální celostátní opatření, která mají za cíl ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel před koronavirovou nákazou. Všude se proto hledají nejrůznější cesty, jak seniorům zajistit kontakt s rodinou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme od první vlny stále nosili roušky, takže pro nás se nic moc nezměnilo a pochopitelně od první vlny bylo pro nás příjemné to rušení zákazu návštěv, kdy opravdu chyběl ten kontakt. Teď, když přišla ta nová opatření, tak znova opět zákaz vycházení pro uživatele."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě usnesení vlády byly uzavřeny domovy pro seniory a další sociální zařízení na území města. Stejně jako v období, kdy už byly domovy uzavřeny, tak budou využívány i videohovory, které byly hojně využívány a mezi rodinnými příslušníky a uživateli domova byly velmi oblíbené."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Platí všechna hygienická doporučení pro zaměstnance, takže my jedem ve stejném režimu od začátku, co se týče těch uživatelů, tak vnímám právě ten zákaz vycházení jako klíčový, zase to má dopad na jejich psychiku."

Ve Frýdku-Místku tak vymysleli unikátní způsob, jak zajistit klientům pokud možno osobní setkání s příbuznými.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V domově pro seniory v Místku na ulici 28. října jsme nově zřídili takzvanou potkávací místnost, která bude sloužit právě v tomto těžkém období."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V následujících dnech ji otevřeme právě uživatelům a jejich rodinným příslušníkům. Budou se tak moci potkat, vlastně za sklem, mají k tomu komunikátor, který vlastně umožní lepší přenos, než třeba videotelefon."

Zájemci pro setkávání budou do budovy vstupovat pouze jedním vchodem. Nebude se chodit přes vrátnici, ale přes tuto místnost, která je zezadu od parkoviště. Tady si zazvoní a následně je z recepce pustí dovnitř.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budou se vlastně vidět i s rodinou, i s ostatními blízkými, třeba i s dětmi, které vlastně v rámci těch opatření nemohou přijít do toho zařízení."

Ve zdejším domově pro seniory zatím zvládají boj s koronavirem na výbornou. Měli tady pouze nákazu, která se objevila v kuchyni, ale naštěstí se nerozšířila mezi klienty.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně jsme bez nákazy Covidu, nikdo ze zaměstnanců ani z uživatelů nemá ani žádné příznaky, takže za to jsme rádi, že první i druhou vlnu zatím ustáváme."

Stejně tak nemají ani zásadní problém s úbytkem pracovnic, které by musely například zůstávat doma s dětmi, kvůli uzavření základních škol.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000022424/i-pres-zakaz-navstev-a-vychazeni-se-mohou-klienti-domova-pro-seniory-ve-frydkumistku-setkat-s-pribuznymi