Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další blokáda za bezplatnou dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku, zástupci pětadvaceti obcí se sjeli do Hrabové

Frýdek-Místek |

V boji za bezplatnou dálnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem nepolevíme. Říkají lidé v obcích kolem dálnice D56. Aktuálně mají za sebou další blokádu v Ostravě-Hrabové, kde v několika intervalech zastavili dopravu, aby opět dokázali, jak vytížená je cesta mimo dálnici, která vede přes jejich obce.

Menší dav lidí zablokoval v úterý po 14. hodině přechod pro chodce na okraji Ostravy u zastávky MHD Hrabová statek. Jde o zástupce 25 obcí, které sousedí s dálnicí D56, dlouhodobě volají po zrušení poplatku za jízdu po této dálnici.

Anketa protestující: 1.) "Si přejeme, aby nebyla zpoplatněná dálnice, která nás obchází a aby se snížil počet vozidel, které projedou přes naše vesnice." 2.) "Je to tu přetížené hodně s těma autama a hlavně ty kamiony tu jezdí přes to, i když je to uzavřené." 1.) "Já si myslím, že když to jde kolem Prahy, kolem Olomouce, Brna a ostatních velkých měst, tak proč by to nešlo tady? Protože dokud to nebylo zpoplatněné ta dálnice, tak ten provoz byl minimální a ten je v současné době ve špičkách se nedá přejít přes cestu."

Ne všichni řidiči měli ale pro protest pochopení.

Anketa řidiči: 1.) "Všichni chceme, aby se bojovalo podle nějakých pravidel a tohle to je normální? Tohle vám přijde jako nezávislému reportérovi normální? Chodit na přechodu tam a zpátky a policajt se na to dívá?" 2.) "Co na to říkám? Že chci ukončit šichtu."

I když měly blokády zhruba pětiminutové intervaly, vždy bylo vidět, že doprava je tady opravdu velmi hustá.

Igor Trávníček, starosta Ostravy-Hrabové: "Chodí od nás písemné žádosti na ministerstvo, ať přehodnotí to zpoplatnění, protože dlouhá léta tohle to byla cesta ta D56 odnikud nikam, jako to nesplňovalo parametry, nenapojuje se to na dálniční síť. Spousta lidí, kteří pracují v Ostravě, ve Frýdku a tím, že je to zpoplatněné projíždí tady těmi obcemi a ten průjezd je tak obrovský, že těm lidem, kteří bydlí poblíž té hlavní cesty, tak jako praskají zdi, domy."

V boji za zrušení poplatku na nejkratší dvanáctikilometrové dálnici v Česku nehodlají obce polevit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme to i avizovali, že ta situace ze strany ministerstva není nijak kvitována, my už jsme v roce 2018 tu naši aktivitu zvyšovali, nejen dopisy, ale i osobními schůzkami, už jsme v roce 2020 a je vidět, že ministerstvo stále na naše argumenty neslyší a my naše požadavky máme pořád stejné, to znamená zrušení zpoplatnění dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem a nestále se ministerstvu připomínáme právě blokádami."
Helena Pešatová, senátorka: "Chci podpořit kolegy, kteří už dlouho bojují o to, aby jejich obce byly normálně průjezdné, protože pokud tady je dálnice, teda honosí se jakoby názvem dálnice, i když dálnice opravdu není ve skutečnosti, tak aby auta opravdu jezdila tam, protože život v těch obcích je opravdu paralyzován, sami se běžte postavit někdy do těch obcí a je to katastrofa."
Igor Trávníček, starosta Ostravy-Hrabové: "Těch výjimek po republice každoročně přibývá, je spousta, které mají logiku, které mají opodstatnění a tohle tu logiku má taky, my jsme asi tak daleko, že nás není slyšet. A proto musíme asi dělat tyhle ty věci, které, já za to až nejsem tak rád, ale fakt není asi jiná možnost, než dát o sobě vědět tímto způsobem."

V létě rozjeli obce petici, kterou podepsalo během pár týdnů přes 8 tisíc lidí, ale ani ta s úředníky nehnula, vyloženě řekli, že kdo nemá na zaplacení dálniční známky, tak nemá v podstatě ani na to, aby provozoval auto.

Nahlásit chybu


K tématu

Tři krátké úseky obchvatu Frýdku-Místku se musí vybourat a postavit znovu

25. května 2023 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic muselo uzavřít část obchvatu Frýdku-Místku. Důvodem je reklamace špatného povrchu vozovky. Tento úsek se tak nyní musí vybourat a postavit znovu.

Kvůli vážným závadám musely bagry část dálnice u Frýdku-Místku opět rozbít

25. května 2023 12:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Část obchvatu Frýdku-Místku je v těchto dnech uzavřena a veškerý provoz ve směru od Ostravy je vedený přes centrum města. Důvodem je nutnost provést reklamační opravu povrchu vozovky.

Policisté hledají svědky další nehody na dálnici D56 u Frýdku-Místku

27. června 2023 17:17 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na sjezdu z dálnice D56 u Frýdku-Místku do sebe při souběžné nehodě narazila dvě auta. Výpovědi řidičů se zřejmě rozcházejí a policie proto hledá případné svědky. Při nehodě se nikdo nezranil.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Noc s Andersenem strávily děti v knihovně, příběhy jim četl spisovatel

Zajímavý program si připravili knihovníci z Frýdlantu nad Ostravicí pro děti na Noc s Andersenem. Večer děti zahájily exkurzí do kostela a pak je čekaly hry v knihovně.

Další blokáda za bezplatnou dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku, zástupci pětadvaceti obcí se sjeli do Hrabové
Vydáno 10. prosince 2020 12:38, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V boji za bezplatnou dálnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem nepolevíme. Říkají lidé v obcích kolem dálnice D56. Aktuálně mají za sebou další blokádu v Ostravě-Hrabové, kde v několika intervalech zastavili dopravu, aby opět dokázali, jak vytížená je cesta mimo dálnici, která vede přes jejich obce.

Menší dav lidí zablokoval v úterý po 14. hodině přechod pro chodce na okraji Ostravy u zastávky MHD Hrabová statek. Jde o zástupce 25 obcí, které sousedí s dálnicí D56, dlouhodobě volají po zrušení poplatku za jízdu po této dálnici.

Anketa protestující: 1.) "Si přejeme, aby nebyla zpoplatněná dálnice, která nás obchází a aby se snížil počet vozidel, které projedou přes naše vesnice." 2.) "Je to tu přetížené hodně s těma autama a hlavně ty kamiony tu jezdí přes to, i když je to uzavřené." 1.) "Já si myslím, že když to jde kolem Prahy, kolem Olomouce, Brna a ostatních velkých měst, tak proč by to nešlo tady? Protože dokud to nebylo zpoplatněné ta dálnice, tak ten provoz byl minimální a ten je v současné době ve špičkách se nedá přejít přes cestu."

Ne všichni řidiči měli ale pro protest pochopení.

Anketa řidiči: 1.) "Všichni chceme, aby se bojovalo podle nějakých pravidel a tohle to je normální? Tohle vám přijde jako nezávislému reportérovi normální? Chodit na přechodu tam a zpátky a policajt se na to dívá?" 2.) "Co na to říkám? Že chci ukončit šichtu."

I když měly blokády zhruba pětiminutové intervaly, vždy bylo vidět, že doprava je tady opravdu velmi hustá.

Igor Trávníček, starosta Ostravy-Hrabové: "Chodí od nás písemné žádosti na ministerstvo, ať přehodnotí to zpoplatnění, protože dlouhá léta tohle to byla cesta ta D56 odnikud nikam, jako to nesplňovalo parametry, nenapojuje se to na dálniční síť. Spousta lidí, kteří pracují v Ostravě, ve Frýdku a tím, že je to zpoplatněné projíždí tady těmi obcemi a ten průjezd je tak obrovský, že těm lidem, kteří bydlí poblíž té hlavní cesty, tak jako praskají zdi, domy."

V boji za zrušení poplatku na nejkratší dvanáctikilometrové dálnici v Česku nehodlají obce polevit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme to i avizovali, že ta situace ze strany ministerstva není nijak kvitována, my už jsme v roce 2018 tu naši aktivitu zvyšovali, nejen dopisy, ale i osobními schůzkami, už jsme v roce 2020 a je vidět, že ministerstvo stále na naše argumenty neslyší a my naše požadavky máme pořád stejné, to znamená zrušení zpoplatnění dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem a nestále se ministerstvu připomínáme právě blokádami."
Helena Pešatová, senátorka: "Chci podpořit kolegy, kteří už dlouho bojují o to, aby jejich obce byly normálně průjezdné, protože pokud tady je dálnice, teda honosí se jakoby názvem dálnice, i když dálnice opravdu není ve skutečnosti, tak aby auta opravdu jezdila tam, protože život v těch obcích je opravdu paralyzován, sami se běžte postavit někdy do těch obcí a je to katastrofa."
Igor Trávníček, starosta Ostravy-Hrabové: "Těch výjimek po republice každoročně přibývá, je spousta, které mají logiku, které mají opodstatnění a tohle tu logiku má taky, my jsme asi tak daleko, že nás není slyšet. A proto musíme asi dělat tyhle ty věci, které, já za to až nejsem tak rád, ale fakt není asi jiná možnost, než dát o sobě vědět tímto způsobem."

V létě rozjeli obce petici, kterou podepsalo během pár týdnů přes 8 tisíc lidí, ale ani ta s úředníky nehnula, vyloženě řekli, že kdo nemá na zaplacení dálniční známky, tak nemá v podstatě ani na to, aby provozoval auto.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000023189/dalsi-blokada-za-bezplatnou-dalnici-z-ostravy-do-frydkumistku-zastupci-petadvaceti-obci-se-sjeli-do-hrabove