Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další blokáda za bezplatnou dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku, zástupci pětadvaceti obcí se sjeli do Hrabové

V boji za bezplatnou dálnici mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem nepolevíme. Říkají lidé v obcích kolem dálnice D56. Aktuálně mají za sebou další blokádu v Ostravě-Hrabové, kde v několika intervalech zastavili dopravu, aby opět dokázali, jak vytížená je cesta mimo dálnici, která vede přes jejich obce.

Menší dav lidí zablokoval v úterý po 14. hodině přechod pro chodce na okraji Ostravy u zastávky MHD Hrabová statek. Jde o zástupce 25 obcí, které sousedí s dálnicí D56, dlouhodobě volají po zrušení poplatku za jízdu po této dálnici.

Anketa protestující: 1.) "Si přejeme, aby nebyla zpoplatněná dálnice, která nás obchází a aby se snížil počet vozidel, které projedou přes naše vesnice." 2.) "Je to tu přetížené hodně s těma autama a hlavně ty kamiony tu jezdí přes to, i když je to uzavřené." 1.) "Já si myslím, že když to jde kolem Prahy, kolem Olomouce, Brna a ostatních velkých měst, tak proč by to nešlo tady? Protože dokud to nebylo zpoplatněné ta dálnice, tak ten provoz byl minimální a ten je v současné době ve špičkách se nedá přejít přes cestu."

Ne všichni řidiči měli ale pro protest pochopení.

Anketa řidiči: 1.) "Všichni chceme, aby se bojovalo podle nějakých pravidel a tohle to je normální? Tohle vám přijde jako nezávislému reportérovi normální? Chodit na přechodu tam a zpátky a policajt se na to dívá?" 2.) "Co na to říkám? Že chci ukončit šichtu."

I když měly blokády zhruba pětiminutové intervaly, vždy bylo vidět, že doprava je tady opravdu velmi hustá.

Igor Trávníček, starosta Ostravy-Hrabové: "Chodí od nás písemné žádosti na ministerstvo, ať přehodnotí to zpoplatnění, protože dlouhá léta tohle to byla cesta ta D56 odnikud nikam, jako to nesplňovalo parametry, nenapojuje se to na dálniční síť. Spousta lidí, kteří pracují v Ostravě, ve Frýdku a tím, že je to zpoplatněné projíždí tady těmi obcemi a ten průjezd je tak obrovský, že těm lidem, kteří bydlí poblíž té hlavní cesty, tak jako praskají zdi, domy."

V boji za zrušení poplatku na nejkratší dvanáctikilometrové dálnici v Česku nehodlají obce polevit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme to i avizovali, že ta situace ze strany ministerstva není nijak kvitována, my už jsme v roce 2018 tu naši aktivitu zvyšovali, nejen dopisy, ale i osobními schůzkami, už jsme v roce 2020 a je vidět, že ministerstvo stále na naše argumenty neslyší a my naše požadavky máme pořád stejné, to znamená zrušení zpoplatnění dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem a nestále se ministerstvu připomínáme právě blokádami."
Helena Pešatová, senátorka: "Chci podpořit kolegy, kteří už dlouho bojují o to, aby jejich obce byly normálně průjezdné, protože pokud tady je dálnice, teda honosí se jakoby názvem dálnice, i když dálnice opravdu není ve skutečnosti, tak aby auta opravdu jezdila tam, protože život v těch obcích je opravdu paralyzován, sami se běžte postavit někdy do těch obcí a je to katastrofa."
Igor Trávníček, starosta Ostravy-Hrabové: "Těch výjimek po republice každoročně přibývá, je spousta, které mají logiku, které mají opodstatnění a tohle tu logiku má taky, my jsme asi tak daleko, že nás není slyšet. A proto musíme asi dělat tyhle ty věci, které, já za to až nejsem tak rád, ale fakt není asi jiná možnost, než dát o sobě vědět tímto způsobem."

V létě rozjeli obce petici, kterou podepsalo během pár týdnů přes 8 tisíc lidí, ale ani ta s úředníky nehnula, vyloženě řekli, že kdo nemá na zaplacení dálniční známky, tak nemá v podstatě ani na to, aby provozoval auto.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy