Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po bývalém Hotelu Centrum ve Frýdku-Místku by mohly vzniknout novostavby s městskými byty

Bydlení pro seniory, mladé rodiny, či matky samoživitelky. To by mělo vzniknout po demolici bývalého Hotelu Centrum. Byty budou dostupné za běžný městský nájem. Magistrát jednoznačně odmítá spekulace o tom, že by se s místem naložilo jinak. V novém moderním komplexu má být i Centrum denních služeb pro seniory Domovinka.

Bývalý Hotel Centrum by měl jít pravděpodobně k zemi. Tato zpráva doslova rozdělila veřejnost ve městě a na sociálních sítích začaly kolovat různé spekulace, podle kterých prý město plánuje pozemek prodat developerovi nebo tam údajně vystavět bydlení pro milionáře. To ale podle primátora není pravda.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme od začátku chtěli v dané lokalitě vybudovat byty, městské byty, které budou neustále v majetku města a budou sloužit primárně pro seniory a potom jako startovací byty pro mladé rodiny. Za městský nájem, který je nejnižší ve Frýdku-Místku, nedá se vůbec porovnat s tím, co nabízejí soukromé společnosti, takže za tento nízký městský nájem v městských bytech potom budou žít desítky nových lidí."

Město bývalý hotel koupilo v dražbě za 41 milionů korun. Důvodem bylo, aby se objekt nedostal do rukou soukromníka, který by z něj mohl udělat ubytovnu, do které by se mohli sestěhovat například nepřizpůsobiví. Nyní byla zpracována studie, která říká, jaké jsou možnosti, co s budovou udělat.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My máme od začátku tři možnosti, a to vlastně jedna je udělat to v tom stávajícím, druhá je tu část zbořit jednu nebo druhou, tu větší stravovací nebo tu ubytovací anebo to udělat celé znova."

Ze studie vyšla nejlépe kompletní demolice a úplně nová výstavba. To ale vadí opozici.

Jakub Tichý/Piráti/, opoziční zastupitel: "My dlouhodobě podporujeme přestavbu Hotelu Centrum na startovací byty, nicméně myslíme si, že varianta rekonstrukce je mnohem průchodnější. Ten hotel je dlouhodobě pohledovou dominantou města a myslíme si, že demolice není na místě. Existuje teď sice jakási studie, která demolici favorizuje, ale myslím si, že to je studie, která vyšla přesně tak jak měla vyjít, protože některé koaliční strany dlouhodobě demolici prosazují."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Pokud tam chceme mít kvalitní byty pro všechny sociální skupiny, aby tam byl nějaký mix, tak musíme se pouštět ve stávajícím objektu do velkých úprav, což se potom v té ověřovací studii ukazuje jako neekonomická varianta."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud máte na miskách vah jednu variantu, která stojí půl miliardy a druhou variantu, která je o 100 milionů levnější, na kterou získáte dotace, takže ta výsledná cena může být třeba ve výsledku ještě poloviční a porovnáváte 500 milionů nebo 200 milionů s tím, že i kdybyste ten Hotel Centrum chtěli přebudovat na byty, tak si uvědomte, každý, kdo tam byl, jaké tam jsou malé kóje."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Tam se nejde pouštět do velkých úprav, protože každý zářez do panelu narušuje celkovou statiku toho domu a je hodně těžké to udělat správně a taky drahé."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Má to spoustu pro a proti a my jsme si proto nechali zadat odborníkovi, ať to posoudí, vypočte a jednoznačně z toho vzešlo, že než opravovat v uvozovkách starou pixlu, tak je lepší postavit nové moderní bydlení. Já rozumím tomu, že pro některé se to zdá, že to je nádherné supermoderní bydlení, ale proč bychom ve Frýdku-Místku nemohli budovat kvalitní bydlení pro občany města."

O dalším osudu hotelu se bude ještě rozhodovat, nová výstavba má dvě varianty. První, kde by bylo ve dvou typech domů 115 moderních bytů, z toho 88 o velikosti 1+kk a 27 o velikosti 2+kk. Druhá varianta pak počítá se třemi typy domů, ve kterých by bylo 102 až 105 bytů. Obě varianty počítají se vznikem Centra denních služeb pro seniory Domovinka. Vybudováním více než stovky parkovacích míst i podzemních garáží pro více než 50 aut.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy