Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozbory vody z oblíbeného pramene v Hájku dělá Frýdek-Místek po celý rok

Pravidelně každý měsíc posílá magistrát na rozbor vodu z oblíbeného pramene v Hájku. Po celý rok totiž navštěvují místo obyvatelé, kteří si odnášejí doslova kanystry vody domů. V zimě bývá ale rezervoár zazimován, aby ho nepoškodil případný mráz.

Kouzelné místo na okraji části Lískovec s kaplí svatého Kříže v lese Hájku. Pod ním se nachází pramen, kam si už dlouhé roky chodí lidé pro vodu, bez ohledu na roční období. Město proto nechává dělat každý měsíc rozbory kvality zdejší vody.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Voda z pramene v Hájku je kontrolována pravidelně po celý rok. Každý měsíc jsou odebírány vzorky vody, které putují k rozboru do laboratoře."

Aktuální výsledky potvrzují, že voda je naprosto v pořádku a pitná. Z dostupných dat vyplývá, že poslední období, kdy voda nebyla pitná bylo loni od srpna do října. V září dokonce laboratoř upozornila, že voda tehdy nebyla pitná ani po převaření, protože lidé často věří, že když si ji doma převaří, tak ji zbaví bakterií. Nyní už je ale pět měsíců zase zcela nezávadná. 

Historie zdejšího pramene je opravdu velmi zajímavá, o zdejší vodě se tvrdí, že je svatá a první zmínky o tomto prameni najedeme už v 18. století. 

Směřovali sem poutníci od baziliky Navštívení Panny Marie, kteří věřili, že má voda ze studánky zázračnou moc. Někteří lidé právě v minulosti tvrdili, že je voda uzdravila.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Teď v zimně je, stejně jako v dobách dávno minulých, rezervoár zazimován, a to proto, aby v něm voda nezamrzla a nepoškodila ho. Takže voda teď teče takzvaným bypassem do nižšího bodu pod tímto rezervoárem a tam vytéká z nerezového potrubí. Z něj jsou v zimě vzorky vody odebírány také, takže ta kvalita vody je sledována neustále."

Protože je místo stále velmi vyhledávané nejen poutníky, město se o něj už řadu let stará a v případě potřeby ho opravuje.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Prostor pod rezervoárem jsme koncem předloňského roku upravili, vedou k němu nové schody i zábradlí, takže je dobře přístupný."

Pramen s kaplí je velmi dobře přístupný i pro starší. Nachází se zhruba 150 metrů od autobusové zastávky K Hájku.

Témata: pramen,  Lískovec,  pramen v Hájku
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků