Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sdílená kola Nextbike už zaplnila ulice Frýdku-Místku, bude jich tam vždy minimálně 163

Sdílená kola letos ve Frýdku-Místku vstoupila do čtvrté sezóny. Ta zaznamenala ale velkou změnu, protože po růžových kolech už jsou po městě rozmístěna kola modrá. Výběrové řízení na provozovatele této služby totiž vyhrála společnost Nextbike, která bude ve městě jezdit minimálně dva roky.

Desítky stojanů napříč celým městem Frýdek-Místek už obsadila spousta modrých kol značky Nextbike. Jejich oficiální provoz začal 1. března.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Bohužel jsme nakonec neuskutečnili slavnostní zahájení z důvodů opatření vlády České republiky, ale je dost pravděpodobné, že něco uspořádáme v průběhu května, června nebo respektive, až to ta situace umožní a ten první týden zatím proběhl bez problémů. Kola jsou rozhozená, lidé začali jezdit, všechno jde podle plánu."

Sezóna Bikesharingu bude probíhat až do konce listopadu a v ulicích města by mělo být vždy k dispozici minimálně 163 sdílených kol.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V rámci spolupráce s okolními obcemi, které na Bikesharing přispívají, bude možné kola parkovat opět ve Starém Městě, Bašce, Dobré, ale také ve Sviadnově nebo Žabni a od letoška nově i v Paskově, což jsou 3 obce ve směru na Ostravu, kde Nextbike jezdí také. Propojení těchto měst Bikesharingem by nemuselo být nemožné."
Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "Zatím to možné není, my na tom pracujeme v zásadě o tom komunikujeme jak s městem Frýdek, městem Ostrava, i zástupci města Havířova té myšlence jsou nakloněni, tyto města propojit Bikesharingem. Teď se to bude nějakým způsobem vyvíjet. Neumím říct přesné datum, ale určitě je to nějaký cíl, který bychom rádi v průběhu této jízdní sezóny zrealizovali."

Výpůjčka kola jednoduchá, stačí si do telefonu stáhnout aplikaci Nextbike, zaregistrovat se, nabít si první aktivační kredit a pak u každého kola pouze naskenovat jeho QR kód, zámek se pak automaticky otevře.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vrátit kolo bude možné zcela jednoduše, a to pouhým stáhnutím páčky nad zadním kolem směrem dolů. Výpůjčka se tak automaticky ukončí, není k tomu nutný přístup do aplikace."

80 procent výpůjček bývá vždy do patnácti minut, proto bude první čtvrthodina jízdy na kolech Nextbike zdarma. Jízdu totiž dotuje město.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "První týden jsme se pohybovali kolem 150 výpůjček, je otázkou jak se to bude vyvíjet teď, protože tento týden má být trošičku chladnější a tak dále, ale ono to vždycky nějaký čas najíždí, než si ti lidé na to zvyknou a stáhnou si aplikaci."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ti, kteří si kolo půjčují častěji na delší dobu, si mohou pořídit výhodné předplatné, a to měsíční, neboli celosezónní. V době covidové, ale i mimo ni servisní tým Nextbike kola průběžně dezinfikuje, a to konkrétně na třech místech. Rukojeti řídítek, sedle a páčce zámků. Kola bude možné parkovat do více jak 120 stojanů, přičemž většinu z nich vyrobila městská společnost TS a.s. Stojany i nadále umísťujeme do míst, kde jsou využívány a snažíme se co nejvíce síť rozšířit."

Přidanou hodnotou Bikesharingu s Nextbikem je podpora nadačního fondu Kapka naděje, z každé výpůjčky jde tomuto fondu jedna koruna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy