Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Magistrát ve Frýdku-Místku lidem poradí, jak mají nově postupovat při platbě za odpady a psy

Frýdek-Místek už nebude rozesílat složenky na úhradu poplatků za odpady a psy. Díky tomuto kroku ušetří ročně zhruba 400 tisíc korun a profit z toho budou mít i občané města. Doposud totiž museli na poště uhradit navíc poplatek právě za platbu složenkou.

Poplatky za odpad a psy se dlouhá léta ve Frýdku-Místku platily složenkou. V závěru loňského roku ale město rozhodlo, že složenky se stávají pomalu přežitkem. Letos už je tak lidé ve schránkách nenajdou.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Zrušení papírových složenek na platbu za poplatky je krokem, kterým město chce ušetřit nemalé prostředky a zároveň chce držet krok s ostatními městy, které tohle už řeší bezpapírově, protože je to ekologické a levnější."

Město díky tomuto kroku ušetří ročně zhruba 400 tisíc korun a pomůže to i občanům. Na poště totiž museli vždy uhradit už téměř čtyřicetikorunový poplatek navíc za platbu složenkou.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych v této věci říct jednu věc. Občané určitě nemusejí mít obavy, že touto změnou najednou nebudou vědět, jak mají zaplatit, že se začnou počítat nějaké penále, sankce a tak dále. Určitě jim bude magistrát nápomocen, aby zjistili vše potřebné a poplatky mohli zaplatit."

V případě, že lidé neznají svůj variabilní symbol, stačí jednoduše zavolat nebo napsat email na oddělení místních poplatků na magistrátu a tamní pracovníci ho rádi sdělí. Do budoucna může veřejnost řešit nejlépe vše online.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Oddělení IT přišlo okamžitě s alternativním řešením, jak k lidem potřebné údaje k platbě dostat. Ale dlouhodobě bychom byli rádi, kdyby se občané k platbě tohoto poplatku, ale i dalších, využívali portál občana. Na jeho rozvoji naše oddělní IT pracuje a do budoucna nabídneme v rámci tohoto portálu další služby."

Z dalších možností si pak stačí nastavit například trvalou platbu v bance, případně vypisovat vlastní složenku nebo si navést platbu na SIPO. Zaplatit je možné ale i osobně.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud občané potřebnou digitální technikou nedisponují, poplatek za psa nebo odpady mohou jako doposud hradit na pokladně na magistrátu."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Budeme se snažit, aby ten úřad byl vstřícný a aby ty kroky, které bude dělat, byly pro občany příjemné a přívětivé. Chceme ukázat, jak tuto jednu dílčí změnu vyřešit ke spokojenosti všech."

Poplatek za odpad od letošního roku činí 696 korun na osobu, lidé nad 70 let platí polovinu. Poplatek za psa v bytovém domě je 1500 korun, v rodinných domech podle lokalit ve městě pak 700 nebo 300 korun. Lidé starší 65 let platí 200 korun. Detailní podrobnosti k platbám jsou na webu města. Poplatky jsou splatné do 31. května tohoto roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy