Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči rozvezli do velkých měst v kraji 443 tisíc antigenních testů

Od pondělí 12. dubna se vrátí část dětí do škol a školek. Podmínkou ale bude jejich pravidelné testování na případný výskyt koronaviru. Do škol proto musely přijít testy, které rozvezli hasiči do velkých měst. Ve Frýdku-Místku si je pak všechny školy v rámci ORP vyzvedly na magistrátu.

Bezmála 443 tisíc antigenních testů. Takový je objem, který pro školy v Moravskoslezském kraji přivezli v úterý po poledni profesionální hasiči do Krajského distribučního centra v Ostravě-Hrabůvce ze skladu státních hmotných rezerv ve Štítině na Opavsku. Ve středu dopoledne je pak zvládli rozvést do 22 obcí s rozšířenou působností. Tady už přijíždí dodávka na magistrát ve Frýdku-Místku.

Jiří Šimečka, HZS Moravskoslezského kraje: "Tady do Frýdku jsme dovezli 17 krabic, je tam asi 38 tisíc testů a dále budeme pokrčovat ještě v jízdě a jedeme do Českého Těšína, do Třince a do Jablunkova."

Magistrát ve Frýdku-Místku tak informoval všechny základní a mateřské školy, které spadají pod tuto obec s rozšířenou působností, že si mají testy během čtvrtku vyzvednout. Jde o zařízení v 36 okolních obcích.

Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Co se týče testů, tak je to zatím první jednorázová zavážka, ale co se týče ochranných prostředků, tak jsme již distribuovali pro školy a školská zařízení a taky pro obce respirátory a roušky."

Testy mají také specifické podmínky skladování, nesmí být kvůli speciálnímu roztoku v mrazu a také je potřeba, aby byly v suchu.

Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Vzhledem k tomu, že jsme dostali informaci, že skladování a transport může probíhat pouze při teplotách převyšující 4 stupně celsia, tak jsme museli zajistit provizorní vytápění garáže."

První děti se do škol vrátí v pondělí 12. dubna, školy a školky musí do té doby vytvořit plány pro testování dětí, které by se měly testovat vždy dvakrát týdně. V pondělí a středu nebo v pondělí a čtvrtek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Návrat dětí do škol je absolutní prioritou. A i přes ten malý diskomfort je to dobrá zpráva. Já oceňuji, že například ty testy, které budou děti absolvovat jsou neinvazivní, oceňuji, že předškolní děti nebudou muset nosit respirátory."

Děti se navíc budou testovat samy pod dohledem zaměstnanců škol. Ministerstvo školství k tomu dokonce vydalo instruktážní video. V případě dětí v mateřinkách, u mladších dětí na základních školách nebo u dětí s handicapem mohou být u testování přítomni rodiče.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Pokud chceme vrátit ten život do normálních kolejí, tak musíme počítat i s tím, že musíme udělat nějaké kompromisy a musíme si jako společnost jako celek pomoci. Ale věřím, že ta hodnota toho návratu dětí do škol a do toho sociálního kontaktu, je mnohem vyšší než ty nepříjemnosti, které jsou s tím spojené."

Vláda rozhodla zatím o návratu pouze dětí na prvním stupni a mateřské školy budou moci navštěvovat pouze děti, které plní povinné předškolní vzdělávání. Na prvním stupni bude navíc zavedena rotační výuka. To znamená, že děti se budou ve škole střídat po týdnu. Ve škole tak bude vždy jen polovina tříd. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy