Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Polovina dětí má za sebou první týden ve škole. Ve Frýdku-Místku odhalily testy pouze jedno nakažené dítě

První týden testování dopadl ve školách na jedničku. Děti testování zvládly. Ze všech škol se objevilo pozitivní pouze jedno dítě, a to až ve čtvrtek. Primátor Frýdku-Místku přesto apeluje na ministerstvo, aby přehodnotilo podmínky testování.

Děti mají za sebou první týden ve školních lavicích. Návrat byl podmíněn pravidelným testováním na koronavirus a také rotační výukou. Testování se nakonec obešlo bez větších problémů.

Marcela Veselková, třídní učitelka II.B; 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Protože jsou to malé děti, jsou to druháčci, tak jsme to udělali po skupinkách, po řadách, všechno jsme si vysvětlili, ukázali a celé nám to trvalo zhruba tu půlhodinku. Myslím si, že napoprvé byly děti šikovné. Samotnou mě to překvapilo."
Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Děti máme rozdělené do několika skupin, vcházejí jinými vchody, aby se nepotkávaly s tím, že třídní učitelka si je odvede do třídy, kde je otestuje. Rodiče, kteří nesouhlasí s testováním pomocí testů, které provádějí zaměstnanci, tak si mohou přinést své testy a otestovat si děti. Ale byla jenom jedna maminka, která tohle žádala. Jinak nebyl žádný problém."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Znovu se nám otevřely školy. Já bych chtěl v té souvislosti poděkovat ředitelům i pedagogům, protože podle těch prvních zpětných vazeb víme, že to zvládli velmi dobře, i rodiče oceňují ten přístup."
Jiří Adámek, vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy: "Já bych se připojil k poděkování ředitelům škol, že tu situaci zvládli."

Ve Frýdku-Místku a jeho místních částech je 12 základních škol. Nakažené dítě se objevilo pouze na šesté základní škole.

Lukáš Synek, ředitel 6. ZŠ Pionýrů: "V pondělí byly všechny testy negativní. V tom čtvrtečním testování jsme zachytili jednoho žáka, který měl pozitivní antigenní test. Vzhledem k tomu, že to bylo ve čtvrtek, tak všichni spolužáci toho žáka odešli domů a tento žák, který měl pozitivní antigenní test, šel v pátek na PCR test, který byl rovněž pozitivní."

Podobnou situaci zažili i na Základní škole v Chlebovicích, ale tam bylo dítě falešně pozitivní. PCR test u něj určil negativitu. Podmínky testování jsou mezi řediteli škol velmi diskutovaným tématem.

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Testy jsou trošku horší, ta manipulace s nimi, čekali jsme, že dostaneme testy, které jsme používali pro děti IZS, ty lepu testy, které jsou takové jednodušší, nicméně dostali jsme bohužel ty trošku složitější, ale jinak si myslím, že jsou stejné."
Jiří Adámek, vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy: "Měli obavu, že ten způsob, kdy to dítě si musí zasunout tu tyčinku do nosu v určité hloubce, může být nepříjemný pro děti, může být záležitostí nějakých sporů s rodiči, tak ano, to jsem samozřejmě projednával."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "To nic nemění na tom, že bych jako hlava samosprávy chtěl apelovat na ministerstvo školství, aby dále bylo otevřeno těm názorům, které přicházejí z regionů a ze škol, že bychom měli opravdu zvážit používání těch testů, které používáme. Jestli se nezamyslet nad tím, aby ty testy byly buďto úplně neinvazivní nebo se používaly třeba PCR testy. Myslím si, že všichni rodiče to ocení, pokud ty podmínky pro děti, aby mohly být ve škole, byly co nejpříjemnější."

Do škol může zatím chodit pouze polovina prvního stupně. Děti se tak nyní vyměnily. Ti, kteří byli minulý týden ve škole, jsou teď doma na distanční výuce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy