Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

K očkování už se mohou registrovat lidé starší 55 let. Některým záleží na vakcíně, kterou dostanou

Některým lidem záleží na typu vakcíny, kterou dostanou. Objevují se totiž různé informace, které kvalitu vakcín zpochybňují. Případně dezinformace, že v očkovacích centrech mají vakcíny ředit, aby jich měli větší množství. Odborníci samozřejmě spekulace vyvrací.

Očkování proti koronaviru se opět posunulo do další fáze. Po otevření registrací pro lidi starší šedesáti let minulý pátek, byla posunuta už ve středu hranice na registrace pro starší 55 let. Pro některé je ale důležité, jakou vakcínu dostanou.

Anketa: 1.) "Vzhledem k tomu, co se píše v tisku, tak je člověk takový trošku nejistý, protože nevíte co. Takže podle mě ten Pfizer, kterým se tady očkuje, je asi to nejlepší, co momentálně je." 2.) "Jsem očkovaný Pfizerem a jsem rád, že jsem tím Pfizerem. Jsem rád, že to nebyla žádná jiná vakcína."

Podle odborníků ale není důvod k obavám, všechny vakcíny používané u nás jsou schváleny Evropskou komisí na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky. Kritéria pro registraci vakcín jsou přitom mnohem přísnější než pro léky. V souvislosti s očkováním ale vychází na povrch stále řada dezinformací.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Mám informaci, že se ředí vakcíny, aby těch vakcín bylo více, tak musím toto dementovat. My očkujeme dvěma vakcínami. První, ta největší, z devadesáti procent je vakcína Pfizer, druhá je Moderna. Moderna je vakcína, která je dodávána přímo už k aplikaci, kdežto vakcína Pfizer se musí ředit. Ta se ředí 1,5 mililitry fyziologického roztoku."

Takto ji musí ředit na základě přesného postupu každé očkovací centrum, protože výrobce ji dodává v koncentrovanější podobě.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: " To očkování teď jde velmi rychle. Ta situace, kdy nebyly vakcíny a kdy se očkovalo za dlouhou dobu, tak teď už je minulostí. Vakcín máme dostatek a určitě těch vakcín bude dostatek i v budoucnu. Takže očkujeme opravdu všechny, kteří se zaregistrují."

V očkovacím centru ve Frýdku-Místku jsou schopni za den naočkovat až tisíc lidí. Přesto se dostali do situace, že během předchozích dní velmi rychle naočkovali všechny dopředu zaregistrované. Podobně jsou na tom například v Havířově nebo v Krnově. Jde ale o celorepublikový problém, někde mají totiž přeplněno. Nyní se proto připravuje systémové řešení, které umožní lidem registraci pouze do očkovacích center, která mají volné kapacity.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy