Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Beskyd zpřístupnilo výstavu řemesel starého Frýdku, Místku a okolí

Bednář, dráteník nebo třeba hrnčíř. To je jen malý výčet zajímavých řemesel, která se v minulosti vyskytovala ve starém Frýdku, Místku a okolí. Muzeum Beskyd s rozvolněním otevřelo výstavu, která představuje všechna stará řemesla i některé výrobky vážených řemeslníků.

Ve Frýdku-Místku a jeho okolí bývalo v minulosti velké množství významných řemeslníků. Jejich obory i některé zajímavé výtvory mohou opět díky rozvolnění vidět na vlastní oči návštěvníci Muzea Beskyd na frýdeckém zámku.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "K některým řemeslům máme těch informací hodně, je to obsáhlejší, ale u některých jsou jenom takové letmé zmínky. Třeba o tom, že byli v Místku nožíři v 16. století, což potom už nebývalo."

Výstava je rozdělena podle materiálů, kterým se řemeslníci zabývali a pokud to jenom šlo, snažili se v muzeu představit i konkrétního řemeslníka a jeho i několik stovek let staré výtvory.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "Máme tady řemesla, která zpracovávají kov, jako byli právě nožíři, kováři, podkováři a podobně. Máme tady dřevozpracující řemesla. Mezi taková nejzajímavější patří bednáři, jejichž dílnu tady máme bohatě zastoupenou. Pro naše město jsou právě nejtypičtější textilní řemesla, mezi která patří pláteníci, kteří tady byli velice početně zastoupení."

Většina exponátů pochází ze sbírek Muzea Beskyd a některé jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek.

Marek Weissbrod, autor a komisař výstavy: "Mezi nejstarší exponáty a nejzajímavější patří cechovní truhla, která je z roku 1669 a má i takovou zajímavost, kterou je tajná schránka, která se tam dá otevřít."
Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "U nás se otevřelo v úterý 11. května. Máme samozřejmě nějaká protiepidemická opatření a máme snížený provoz, sníženou kapacitu prohlídek a samozřejmě expozice zámecký okruh nefunguje, protože podle vládních nařízení jsou skupinové prohlídky zakázány."

Na výstavách může být jednorázově 16 lidí a v expozici Beskydy, příroda a lidé až 25 návštěvníků.

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "Ta opatření zůstávají stejná jako byla v prosinci. Je to jeden návštěvník na 15 metrů čtverečních, takže my jsme s tím počítali a jsme rádi, že vůbec alespoň nějací návštěvníci mohou přijít."

Aktuálně v muzeu probíhají dvě výstavy a už se chystá i program na léto.

Karolina Bobková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci si mohou prohlédnout oblíbenou expozici Beskydy, příroda a lidé, ke které jsme nově vydali také dětského průvodce, knižní publikaci a na léto chystáme také spoustu výstav. Je to výstava Dakar - Proč? Protože Karel Loprais. Tato výstava naláká spousty příznivců tohoto automobilového rally, chystáme také výstavu pro děti Fenomén Igráček. No a protože děti byly ochuzeny o školní docházku, tak se mohou těšit na výstavu Návrat do škol.

Výstava starých řemesel bude tady v prostorách frýdeckého zámku k vidění až do 6. června.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy