Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku se postupně vrací k běžnému provozu, výrazně pomáhá očkování

Nemocnice ve Frýdku-Místku se postupně vrací do běžného provozu. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 postupně ubývá a nemocnice rozbíhá plánované operace. Celé situaci výrazně napomáhá postupné očkování, kdy bylo v očkovacím centru vyočkováno už přes 40 tisíc dávek.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má v provozu už jen jedno covidové oddělení. Díky tomu mohla už částečně rozvolnit.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme 24 standardních pacientů a 4 pacienti jsou bohužel ještě na ARU, takže ta situace je výrazně lepší, než byla v prvním kvartále. Nicméně ta čísla jsou pořád ještě na ten běžný stav vysoká a to, co bylo v loňském roce, tak by ty čísla dnešní byly maximální, ale ta situace je výrazně lepší, než byla."

Rozběhly se také plánované operace a v provozu je už více operačních sálů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Vracíme se, byť ještě nejsme úplně v normálu, tak se k němu začínáme blížit. Některá oddělení ještě bohužel nejsou, protože zdravotníci z těchto oddělení buďto očkují nebo pracují na covidových odděleních, ale věřím, že v nejbližší době by se ta situace mohla vrátit. A i tyto oddělení, které byly vlastně 14 měsíců zavřené, tak by mohly být v nejbližší době otevřené."

V areálu pořád probíhá testování veřejnosti na covid-19, a to jak antigenními, tak PCR testy. Testovací stanoviště už se přesunulo opět ven k zadnímu vjezdu.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Je to jednak kvůli počasí a jednak protože i během covidu se nemocnice neustále rozvíjí, takže v prostorech, kde se testovalo, byla tento týden zahájena rekonstrukce. Budeme tam dělat čtvrtou stanici následné péče, takže i to byl důvod, proč jsme museli prostory opustit. Ony byly komfortnější, přece jenom ještě občas je zima, takže zdravotníci, kteří testují, tak to mají těžké, ale už jsou zvyklí, takže už se teď testuje zase venku."

Na postupném rozvolnění se podle ředitele podílí hlavně očkování ve velkokapacitním očkovacím centru. Vyočkováno tam bylo už přes 40 tisíc dávek vakcín.

Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "Dostali jsme se do fáze, kdy očkujeme přibližně 1000 lidí denně, zrovna dneska máme dvě dávky, kdy očkujeme Modernou i Pfizerem, což je vždycky náročnější logisticky, ale zatím to zvládáme dobře."

Díky rychlosti očkování se daří ve Frýdku-Místku poměrně rychle odbavit registrované zájemce. Na řadu přicházejí většinou během pár dní. Proto tady netrpělivě vyhlížejí otevření registrace pro všechny věkové kategorie.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Kdyby se co nejdříve pustilo 18 plus, tak by to pro celé očkování nejenom tady v našem očkovacím místě, ale v celé republice bylo výrazně lepší. Protože ti klienti se stejně řadí podle věku, kdy jsou pouštěni za závoru a bylo by to daleko jednodušší pro všechna očkovací místa i s plánováním vakcín. Takže řekl bych, že by bylo co nejrychleji nejrozumnější pustit opravdu všechny občany k očkování."

Očkování v současnosti komplikují také sami registrovaní, protože žádají změny termínů druhé dávky, která je naplánována vždy po 42 dnech od prvního očkování.

Petra Horáková, administrativní pracovnice: "Lidé nejčastěji volají, že chtějí změnit termín kvůli dovolené. Dá se to posunout dříve maximálně o 4 dny. Dozadu poté může být až 90 dnů od první dávky. Někdy jim to nestačí, takže se musí posunout dozadu."
Miroslava Horáková, vrchní sestra urologie NemFM: "Díky tomu nemusejí chodit na PCR testy, když mají ten certifikát, který dostanou po druhé dávce očkování."

V pondělí se otevřela registrace na očkování pro lidi starší 35 let a od středy se mohou registrovat lidé starší 30 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy