Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku už lidé odevzdali přes tisíc kol pro projekt Kola pro Afriku

Máte doma nepotřebné kolo? Nebo víte o nějakém, které je například nepojízdné? Přivezte ho do jednoho ze sběrných míst Kol pro Afriku. Najdete ho i ve Frýdku-Místku. Kola se pak opraví, případně z něj vezmou náhradní díly a pošlou se do africké Gambie, kde pomohou dětem při cestách do školy.

Desítky kol už se sešly v prostorách sběrného místa na Palackého ulici ve Frýdku-Místku. Přivezli je sem lidé, kteří se rozhodli podpořit projekt Kola pro Afriku.

Marcel Sikora, koordinátor sběrného místa Frýdek-Místek: "Sběrné místo ve Frýdku-Místku, které jsem tady založil funguje od roku 2013. Inspirací mi byla moje návštěva Afriky, a to konkrétně Keni, kde jsem viděl, jak místní obyvatelé kola využívají jako takový hlavní dopravní prostředek. Od té doby nám obyvatelé města i z širokého okolí přinesli více než 1 000 kol, které každoročně odvážíme odsud ze sběrného místa do centrálního skladu v Ostravě-Koblově."

Tam se kola opravují, případně rozeberou na náhradní díly. Cílem je hlavně kolo zjednodušit pro podmínky v Africe.

Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Děláme kolo bez přehazovačky, s jedním převodem. To jsou právě nejideálnější kola do africké Gambie, kde nejsou žádné kopce a kde ty děti si v ideálním případě ta kola složí, obohatí je náhradními díly, které jsou odolné proti písku, případně proti vodě, když je období dešťů a na to kolo jednou sednou a budou na nich jezdit do školy."
Marcel Sikora, koordinátor sběrného místa Frýdek-Místek: "Kvůli vzdálenostem, které jsou v Africe z různých vesnic do škol, by pro ně bylo obtížné chodit do školy, takže díky těmto kolům se dostávají do škol a je jim umožněno takto vzdělávání."

Sem do frýdecko-místeckého sběrného místa mohou lidé nosit kola vždy každou středu od 15. do 17. hodiny.

Marcel Sikora, koordinátor sběrného místa Frýdek-Místek: "Já bych chtěl poděkovat všem dárcům, kteří doteď přinesli kola. Věřím, že přibudou další a díky nim získají děti v Gambii vzdělání."
Roman Posolda, zakladatel projektu Kola pro Afriku: "Některá kola, která nám lidé darují, tak v rámci sociální dílny, tak to je takový podprojekt v Kolech pro Afriku, dlouhodobě nezaměstnaní nebo lidé ve výkonu trestu, tak ta kola opravují, a to jsou kola, která do Afriky nejdou. Ta kola se prodávají tady jako repasovaná a výtěžek jde na podporu všech našich aktivit, které děláme ve směru do Gambie."

Za dobu existence projektu bylo v celém Česku vybráno na 25 tisíc kol. Přímo ke gambijským školákům se jich dostalo už 7 334.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy