Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti s autismem si užily ve Frýdku-Místku historicky první příměstský tábor

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek uspořádala historicky první příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. Pro děti byl od pondělí do pátku připraven bohatý program. Od různých tematických aktivit, až po výlety. Zázemí našli ve Faunaparku.

Starat se o děti s poruchou autistického spektra rozhodně není jednoduché. ADRA Frýdek-Místek postupně rozvíjí projekty, které těmto dětem i jejich rodičům pomáhají.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My jsme nesmírně rádi, že jsme s podporou města, magistrátu Frýdek-Místek, mohli uspořádat první příměstský tábor pro naše děti s autismem, které tady na území města jsou. My s nimi dlouhodobě pracujeme s těmi dětmi."

16 dětí bylo rozděleno do dvou skupin podle věku. Výhodou některé dny bylo, že na jedno dítě byl jeden dobrovolník.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "O ty skupiny se starají naši skvělí dobrovolníci, kterým jsme nesmírně vděčni, protože je to náročná práce. Oni si to vyzkoušeli už za ty dva dny, že je to nesmírně fyzicky i psychicky náročné a jsme také vděčni našim vedoucím, kteří vedou ty aktivity."
Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Já už to dělám dva roky a přivedl mě sem Petr Adamus, který je můj profesor na vysoké škole a já už jsem delší dobu chtěla začít pomáhat, protože jsem měla hodně volného času. Přišlo mi, že ty děti to potřebují, aby se jim někdo věnoval."
Barbora Kawuloková, dobrovolnice: "Já dělám dobrovolnici asi rok a půl už a začala jsem to dělat, protože mám ráda děti a vždycky jsem se jim chtěla nějakým způsobem věnovat a ráda dělám věci pro ostatní, takže to byl ten důvod."

Jak složitá pro vás ta práce konkrétně s těmito dětmi je?

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Oni mě právě spíš naplňují tou energií. Někdy je to složitější, třeba spíš teď na tom táboře, jelikož jsme s nimi 8 hodin, tak je to složitější, ale když jinak máme s nimi kroužky, hodinu a půl, tak je to spíš, že nás oni nabijí tou energií."
Romana Lhoťanová, táborová vedoucí: "Dneska jsme si vybrali téma indiánské vesnice. Začali jsme tvořit indiánské čelenky, pak jsme postupovali, že jsme začali vyrábět náramky i oblečení."

Jako správní indiáni střílely děti také na bizony a připravena byla i překážková dráha. Zázemí pro denní akce poskytl Faunapark, ale děti absolvovaly také několik výletů. Na přehradu Baška i na Ostravici a Sepetnou.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek s dobrovolnickou organizací ADRA spolupracuje dlouhodobě. Na jejich program volnočasových aktivit pro děti s poruchou autistického spektra město přispívá finančně. Na tomto táboře je krásně vidět, že ADRA ten projekt dále rozvijí, protože nebýt tady toho programu, tak pro rodiče těch dětí by bylo velmi těžké a nereálné ty děti na nějaký tábor vypravit."

ADRA pro děti s autismem pravidelně pořádá také řadu kroužků. Výtvarný, sportovní a další.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků