Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slunící lavice na Olešné projde úpravou a vylepšením, hledají se místa pro další rozšíření

Slunící lavice na Olešné sklízí velký úspěch. Frýdek-Místek proto hledá místa, kam by se daly umístit další. Jedna z priorit je, aby byly u vody, tím pádem se nabízí lokalita kolem řeky Ostravice. Stejně tak mohou lidé ještě posílat podněty, co na lavici vylepšit.

První prototyp slunící lavice vlastnoručně vyrobili dva architekti. Od 10. června je umístěna na Olešné, lidé si ji mohli vyzkoušet a případně dát vědět, co na ní vylepšit.

Anketa: "Nenahážou tu lidi binec a budou k sobě ohleduplní a každý si k sobě uklidí. Když máte mokré plavky, tak to uschne. Vyzkoušíme. Ano, je tu krásně, souhlas. Jo, líbí. Kolik jich tu bude?"
Zdeněk Liška, architekt studia KLAR: "My jsme vyrobili prototyp z desek, které byly určeny spíš jako šrot na podpal. To znamená že na tom jsme si vyzkoušeli ty sedací úhly, ať víme, jestli je to pohodlné, co je ještě potřeba na tom upravit. Má to symbolizovat takovou lodičku na nábřeží. Ten tvar z toho vychází a je to z dřevěných prken, což je transformovaná taková lodní paluba."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme na tom prototypu zjistili, jestli odpovídají nebo neodpovídají ty sklony tak, jak jsme si představovali a zjistili jsme, že by bylo dobré provézt pár úprav náklonu těch lavic, tak aby se tam dalo lépe ležet a lépe i využívat úplně tu horní plochu. Aby tam měli ti lidé více možností, jak to využít to lehátko."

Aktuálně už je vyprojektována ostrá verze z oceli, která byla zadána do výroby zámečníkovi.

Zdeněk Liška, architekt studia KLAR: "Ať tam je prostor krytý zevnitř. Ať tam nezanechávají lidé odpadky. Ale zároveň máme vypozorováno to, že lidé tento prostor pod tou lavicí využívali pro uschování svých věcí. Takže jsme v té další verzi vymysleli prostor, který bude uzamykatelný. S myšlenkou toho, že ten člověk, který to bude chtít používat, tak si na vrátnici na Olešné zapůjčí klíče."

Zároveň se hledají další místa ve městě, kam by se lavice mohly umístit.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Zatím jenom u řeky, protože jsme říkali na Olešnou a k Ostravici. To bereme jako hlavní místa pro rekreaci ve městě. Takže zatím máme tyto, pokud někoho napadnou nějaké další, klidně, ať nám řekne. Dáme lidem možnost říct, jestli jo. Ty jsou fajn nebo tam to nemá cenu. Snažili jsme se hlavně u řeky vybrat dobrá místa, aby se člověk mohl dívat na řeku a mohl tam fajně relaxovat."

Jen na Olešné by v budoucnu mohlo být takových lavic až 12.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků