Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolným hasičem ve Frýdku-Místku 53 let, Vladimír Dužík je legendou a vzorem

Neuvěřitelných 53 let slouží Vladimír Dužík u sboru dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku. Na svém kontě má přes 1 200 výjezdů a pro členy jednotky je legendou a vzorem. Letos patří mezi pětici osobností, které získají cenu města za rok 2020.

K dobrovolným hasičům nastoupil Vladimír Dužík v roce 1968. Dodnes patří mezi aktivně sloužící členy u sboru Frýdek-Místek.

Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "Těch výjezdů, co mám od toho roku 68, kdy hned jak jsem měl 15 let, tak jsem začal jezdit, tak jich mám asi 1200 výjezdů. Každý rok, teď poslední, asi stovku, což patří mezi ty nejaktivnější, i když už teda ten věk mám dost vysoký, by se dalo říct."
Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Pan Dužík je každopádně legenda ve Frýdku-Místku ve sboru dobrovolných hasičů. Je to základní kámen jak výjezdové jednoty, tak sboru a jeden z nejaktivnějších členů, co se týče všeho. Je nějaká soutěž, je nějaký požár, dá se říct, že je tady vždycky první."

Nyní byl po letech navržen na cenu města za rok 2020, která byla následně zastupiteli schválena.

Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "No byl jsem trochu překvapený, protože si na mě někdo vzpomněl, že už tady straším 50 let u hasičů ve Frýdku a mám radost, co by ne, za tu práci."
Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Předal mnoho zkušeností, za ty roky bych řekl nejzkušenější dobrovolný hasič tady v širokém okolí, takže předává stále zkušenosti. Dneska už je člověk, který nás spíš mírní v tom bláznovství, které někdy předvádíme."

V minulosti sbor ve Frýdku-Místku vedl, nyní vyjíždí na zásahy jako velitel. Letos uvažuje, že by u sboru skončil. Jeho kolegové by ale byli rádi, kdyby ještě dál pokračoval.

Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "To nejde do nekonečna, i když bych chtěl, ale to zdraví. Udržuju se, běhám, dělám vše, abych těm mladým stačil, ale nejde to zastavit."

Ve městě zažil zrod profesionálních hasičských jednotek, které se formovaly rok poté, co nastoupil ke sboru. Za tu dobu se změnila technika, zásahy i hasičské dovednosti.

Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "Začali sloužit na naší stanici dobrovolné, jenom vždycky každý den jeden placený a my zbývající jsme jim vlastně doplňovali tu výjezdovou jednotku, takže my jsme měli spousty výjezdů do celého okresu, od Bílé, až po Třinec, tak já hned první rok, kdy jsem začal jezdit, jsem měl přes 80 požárů, což mladého kluka strašně bavilo, já jsem byl úplně nadšený, úžasné. A tenkrát výjezdy byly jenom požáry. Dneska už ty výjezdy, to je samá technická pomoc, nebezpečný hmyz, dopravní nehody."

Zbývající trojici oceněných vám postupně představíme v dalších zpravodajských relacích.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků