Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Členkou ochotnického divadla ve Frýdku-Místku je skoro pět desetiletí, nyní získá cenu města

Děti vám dají vždy na rovinu vědět, zda hrajete divadlo dobře nebo špatně. Říká dlouholetá členka ochotnického divadla Čtyřlístek, Ludmila Deutscherová. V divadle strávila téměř pět desetiletí a nyní za svou práci získá cenu města za rok 2020.

Ve Frýdku-Místku žije paní Deutscherová od roku 1969. V té době ještě vůbec netušila, že se stane členkou ochotnického divadla Čtyřlístek. To původně zaujalo její maminku a následně se ke sboru přidala i ona.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Začínala jsem jako herečka, prodavačka v bufetu, nápověda. A takové ty věci, jak to bývá, jak každý začíná."

V divadle už působí 47 let a posledních 22 let ochotníky vede jako starostka. Za celou dobu nejraději vzpomíná na představení, která se hrají pro děti.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "To je taková scéna, kdy ten malý divák vám všechno dá narovinu vědět, co se mu líbí a co se mu nelíbí. Ten se nenechá oblafnout. Dospělý divák, ten už přemýšlí. A i když se mu to nelíbí, tak vám řekne, jo, dobré. Kdežto to u toho dítěte nemáte. Takže tam vidíte nejlépe, co všechno máte za chyby a co děláte správně."
Jana Pališková, členka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Celkově na to hraní, na ten přístup na ty děti, jak mají radost z toho. Nebo i ti dospělí, že se to povede, takže třeba kolikrát sestra řekla, že ráda chodí na naše představení, že je vidět, že z toho máme radost. Že to nebereme jako svou práci a pokaždé je to jiné."

Poslední období nebylo pro divadlo jednoduché. Od března loňského roku je totiž zavřené.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "V srpnu 2020 jsme hráli v rámci Odpoutané scény, kterou pořádá Národní dům, tak jsme hráli pohádku pro děti Květuška a ježibaba. No a když jsme se chystali znovu hrát v říjnu, tak to zase všecko zavřeli. Takže vlastně letos v létě opět budeme hrát v rámci odpoutané scény, letos to bude pohádka o Líných strašidlech a doufáme, že když začneme v září, že nám to zase nezavřou."

Naučit se texty po dlouhé pauze, tak bude vyžadovat určitě hodně píle.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Tam je to člověk od člověka, to zaprvé. Zadruhé je to o věku, protože pokud jste mladší, samozřejmě vám to jde všecko snáz. Když už máte nějaký pátek, tak to, co jste kdysi nastudoval za tři dny, tak dneska vám to trvá čtrnáct, abyste to opravdu pořádně uměl, abyste to neodfláknul, takže asi tak."

Paní Deutcherová se stala jednou z pěti osobností, které dostanou cenu města za rok 2020.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Je to určité překvapení, to vám musím říct. Na druhou stranu si myslím, že si to i za tu dobu zasloužím."
Jana Pališková, členka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "My jsme byli s kolegyní, co jsme ve výboru, iniciátorky, protože, když to vezmu, tak s paní Deutcherovou v divadle jsme, já jsem od sedmnácti, ona už v divadle byla nebo od osmnácti a celou dobu jsme pořád spolu hráli a od toho roku 1999 jsme šla do toho výboru s ní jako ekonomka, takže těch 22 let spolu tak nějak válčíme obě dvě."

Starostka i její kolegyně se nyní chystají svá žezla předat mladším. Z divadla ale rozhodně odejít nechtějí a hodlají dál hrát nebo napovídat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyMINISTERSTVO VNITRA - Ředitelství služby cizinecké policie
Frýdek-Místek
od 25 720 Kč/měsíc

Detail

OFIR Service s.r.o. - Logistic park Nošovice.
Nošovice
od 26 000 do 29 000 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry