Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jízdou na koloběžkách napříč městy a kraji podporují dva mladí lidé Mobilní hospic Strom života

Sedli na koloběžky a už druhým rokem vyjeli napříč kraji, aby podpořili mobilní hospic Strom života. Mladá dvojce dobrovolníků na cestě informovala o tom, co mobilní hospic dělá a kde všude mohou zájemci jeho služby využít.

Bára a Honza jsou dva vysokoškolští studenti, kteří se rozhodli rozšířit povědomí o Mobilním hospici Strom života. Na koloběžkách pro něj jedou už druhým rokem a letos navštívili i Frýdek-Místek.

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Jedeme to hlavně proto, protože bychom chtěli propagovat tu paliativní hospicovou péči. Chtěli bychom ukázat lidem, že je tady ta služba. Že mohou dopřát svým nejbližším umřít doma. Myslím si, že to je to nejcennější, co jim mohou dát na konci života."
Jan Szyszkowicz, podporovatel paliativní péče: "Tím, že jedeme, tak se snažíme rozšířit osvětu o tom, že tady něco takového vůbec existuje, protože obrovské procento lidí vůbec neví, že má tu možnost tady o tu službu požádat."
Markéta Blinková, koordinátorka projektu: "Vloni, když přišli, tak jsem si myslela, že spadli z Marsu, protože obecně o paliativní péči se moc nemluví. Není to téma, které se dobře poslouchá a v situaci, kdy jste zdraví, máte všechno, co chcete mít, přemýšlet nad tím, jak ten život skončí a jak by měl skončit důstojně a bez bolesti, tak se nikomu moc nechce."

Bára s Honzou se nejprve seznámili s prací v hospici a pak začali pomáhat sportem, který je baví. Loni dokonce zajeli 830 kilometrů za necelých 7 dnů a dostali se tak do České knihy rekordů.

Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Máme v nohách asi nějakých 370 kilometrů, chystáme se dneska na Lysou a končíme v Čeladné a zítra etapa bude končit v Rožnově, a to je konec celého projektu."
Jan Szyszkowicz, podporovatel paliativní péče: "Lidé reagují skvěle. Jsme rádi, že tento rok se spousty lidí přidává. Spousty pozitivních reakcí a hlavně, že přijdou se podívat na ty zdravotní sestry, které jsou s mobilním hospicem spojené."
Barbora Olivková, podporovatelka paliativní péče: "Lidé reagují skvěle. Povzbuzují nás, posílají nám vzkazy, dokonce se k nám přidávají. Doprovázejí nás na cestě, takže ohlas je úplně skvělý."

Mobilní hospic Strom života funguje od roku 2015 a na Moravě a ve Slezsku má 6 poboček. Ve Frýdku-Místku zatím pobočku nemá, ale přesto tady má velké množství pacientů.

Markéta Blinková, koordinátorka projektu: "Máme z Frýdku sestřičky, máme tady kmenové sestry, takže pro pacienty z Frýdku a celého okolí v rámci celého ORP jsme schopni tu péči poskytovat naprosto kvalitně, standardně."
Marcel Sikora, zastupitel Frýdku-Místku/KDU-ČSL/: "Já jsem velmi rád za tuto aktivitu mobilního hospice Stromu života, protože byť ve Frýdku-Místku existuje pobytová služba hospice, tak samozřejmě to rodinné prostředí je taky výborné, že lidé mohou důstojně umřít v domácím prostředí. Proto tady existují mobilní hospice, jako je například mobilní hospic Strom života. Město Frýdek-Místek dlouhodobě tento hospic podporuje."

Každá etapa jízdy byla věnována jednomu nevyléčitelnému pacientovi. Lidé mohou přispívat také na dárcovský účet. Podrobnosti najdete na webu hospice zivotastrom.cz.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy