Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěvníci nového Muzea meteoritů ve Frýdku-Místku si mohou kameny z vesmíru i osahat

Stovky kamenů z vesmíru různých druhů a typů. Většina z nich pochází z nálezů po celém světě. Na náměstí ve Frýdku-Místku vzniklo unikátní Muzeum meteoritů, které je představí veřejnosti. Na některé kousky si tam dokonce mohou návštěvníci i sáhnout.

Malé i velké kamínky zajímavých struktur a neobvyklého složení. Jsou často miliardy let staré a na planetu Zemi se dostaly z vesmíru. Nyní si je můžete prohlédnout od 1. září v nově vzniklém muzeu ve Frýdku-Místku.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Většina jsou menší kousky, které máme ve velkém množství. Pak tady máme ale i unikátnější kameny, větší sbírkové kusy, které jsme získali od našich známých sběratelů v podstatě z celého světa."

Meteority jsou doplněny o název, datum, místo nálezu i váhu. Některé mají další zajímavé informace a příběhy.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme tady maličký kousek měsíčního a marsovského meteoritu, což je v podstatě nejvzácnější meteorit, který v dnešní době můžete mít. To množství těchto meteoritů je asi 0,1 procento všech pádů. Takže jsou opravdu velmi vzácné a díky tomu, že my už dneska víme složení těchto těles, Měsíce a Marsu, tak můžeme tyto kameny přiřadit k této skupině meteoritů. Pak tady máme také hodně vzácné palasity, což jsou naopak nejhezčí meteority, jsou také velmi vzácné. Na světě je jich snad necelých 140 pádů."

Muzeum meteoritů nabízí návštěvníkům také jedinečnou možnost si na některé z meteoritů sáhnout. Jako například tento železokamenný palasit, který je starý několik milionů let.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Náš záměr byl ten, aby ti lidé si od nás odnášeli, mimo to, že tyhle kameny uvidí, aby měli zážitek. Proto u nás můžou většinu kamenů si i osahat."

Meteority se až na pár výjimek skládají z prvků, které se vyskytují běžně na planetě Zemi. Jejich unikátnost spočívá v tom, že mají jedinečný poměr složení.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "To znamená, pokud máte nějaký kámen z vesmíru, bude mít jiné složení než jakýkoliv jiný kámen na Zemi. Díky tomu lze vždycky odlišit tyto kameny od pozemských. Potom také záleží, těch meteoritů je více druhů. Mezi ty základní patří kamenné, železné a železokamenné. Ty kamenné, jak jsme říkali, ty jsou starší, než planeta Země a je to vlastně původní materiál sluneční soustavy, když bychom řekli železné meteority, tam to znamená, že ta železná hmota je vlastně z jader nějakých asteroidů, planetek, protože i naše planeta obsahuje tekuté železoniklové jádro."

Meteority se samozřejmě dají najít také na našem území.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme lokality, kde meteority zaručeně leží. Čeští vědci jsou špička ve svém oboru, dokážou vám vypočítat nejenom kolik těch kamenů spadlo, ale dokáží s velkou přesností vypočítat i kde spadly. A po nějaké době tyto výpočty sdílejí s veřejností."

V České republice jsou jen tři oficiální muzea meteoritů.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Z toho ve Stonařově mají buď jeden anebo jenom dokonce model kamenů. To znamená po Národním muzeu je tohle asi veřejně největší sbírka."

Vstup do muzea je zdarma, nebrání se ale dobrovolnému příspěvku a najdete ho na náměstí Svobody v Místku.

Nahlásit chybu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail