Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Makovice věže kostela ve Skalici u Frýdku-Místku ukrývala dokumenty z 19. století

Text v němčině pravděpodobně ze 40. let 19. století. To byl zřejmě nejstarší nález v makovici věže kostela ve Skalici. Našly se ale i další zajímavé dokumenty. Věž nyní prochází kompletní rekonstrukcí, na kterou přispěli také lidé ve sbírce Daruj F-M.

Příjemně překvapení byli zástupci farnosti Skalice i památkáři při otevírání obsahu makovice věže kostela svatého Martina. Objevili tam totiž více než 100 let staré dokumenty.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Jsem úplně překvapen tomu obsahu, který jsme tam našli. Celá ta dokumentace v češtině a v němčině, i ten dopis osobní, toho člověka, který byl zastoupený tím panem farářem."
Stanislava Žižková Vítová, členka farnosti: "No je to úžasná věc, že na nás mysleli předci a poskytli nám takové svoje zážitky, ale musíme to ještě všechno přečíst, protože už to časem změnilo podobu a je to jednou v češtině a jednou v němčině, takže se budeme moc těšit, až si ty celé dopisy přečteme."
Andrea Stanieková, Národní památkový ústav Ostrava: "Oni tam vložili do schránky brožurku o dějinách farnosti, to jsem ještě nikde neviděla. Musím říct, nebývá to tak obvyklé. Vizitku stavitele z Místku, což je taky zajímavé. To je také zajímavý dobový doklad. No a legitimaci klempíře, který to prováděl."

Mezi nejstarší artefakty patří právě německy psaný dokument ze 40. let 19. století.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav Ostrava: "Tam je datace 1847 nebo 6 nebo tak nějak, nepamatuju si to úplně přesně. A to odpovídá vlastně té fázi přestavby kostela, kdy dostal tu klasicistní podobu. A tady ta listina v češtině, co je normálně psaná latinkou, tak ta už je z 1890, kdy se tady zřejmě zase dělala oprava střechy a úpravy věže."

Farnost chce po digitalizaci a úpravě obsah nálezů zpřístupnit i veřejnosti. Makovice i kříž půjdou pozlatit a vrátí se zpátky na věž s přidaným novým obsahem pro budoucí generace.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Cheme tam přidat z naší strany i nějaký flash disk, abychom tam dali možná fotky, náš dopis. Vytvořili jsme takovou informaci, kdo by chtěl něco napsat, abychom to mohli v takové podobě dopisu připravit."

Kostel starý více než 400 let už potřeboval opravit kompletně celou věž, proto se přistoupilo k otevření makovice.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Budeme dělat komplet celou věž z toho důvodu, že jsme našli poškozené trámy a potřebujeme to všechno opravdu nově zrekonstruovat."

Na rekonstrukci kostela se vybíraly peníze také ve sbírce Daruj F-M, kam lidé poslali přes 313 tisíc korun. Město Frýdek-Místek pak přidalo podle pravidel sbírky maximální možnou částku 200 tisíc. Další peníze sháněla farnost i jinde. Rekonstrukce totiž vyjde na více než 1 milion korun. Předpokládaný termín dokončení opravy věže kostela naplánován na první týden v říjnu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyLesní mateřská škola Malina z. s. - Komorní Lhotka
Komorní Lhotka
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Hyundai Glovis Czech Republic s.r.o. - průmyslová zóna, areál Hyundai
Nošovice
od 75 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry